Αφιερώματα

1968: 5η σερί νίκη επί του δικεφάλου

Κατά τα πρώτα χρόνια της δημιουργίας της Α’ Εθνικής και με την άνοδο του Παοκ σε αυτή το 1964 τα ντέρμπυ της Θεσσαλονίκης ήταν σχεδόν πάντα μονόπλευρα με τον Άρη να παίρνει άνετες νίκες. Παρόμοια εξέλιξη είχε και το ντέρμπυ του πρώτου γύρου της σεζόν 1968-1969 με τον Άρη στις 18 Δεκεμβρίου 1968 να πετυχαίνει την 5η σερί νίκη του επί του Παοκ και την 8η σε σύνολο 9 αγώνων στην Α’ Εθνική.

Στο παιχνίδι καλύτερα μπαίνει ο Άρης που έχει σε πολύ καλή μέρα τους ιδιαίτερα εύστοχους έξω από τη ρακέτα Ιωαννίδη και Κατριό,οι κίτρινοι κρατάν το προβάδισμα σε όλο το Α’ ημίχρονο με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με σκορ 36-30. Στην επανάληψη οι παίκτες του Παοκ θα κάνουν την ύστατη προσπάθεια να μείνουν ζωντανοί στην υπόθεση νίκη μειώνοντας στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου στον πόντο (40-39). Γρήγορα όμως ο Άρης εφαρμόζοντας pressing σε όλο το γήπεδο και πετυχαίνοντας γρήγορες επιθετικές ενέργειες παίρνει διψήφια διαφορά η οποία του εξασφαλίζει τη νίκη. Οι παίκτες του δικεφάλου εμφανίζονται ιδιαίτερα αργοί χωρίς να μπορούν να αντιμετωπίσουν τους ιδιαίτερα δυνατούς και γρήγορους παίκτες του Άρη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 75-63. Αυτή είναι η 6η νίκη των κιτρίνων σε 8 αγώνες που τους επιτρέπει να μείνουν κοντά στην κορυφή.

Οι σκόρερς των ομάδων

ΑΡΗΣ : Ιωαννίδης 22, Κατριός 25, Μπουσβάρος 2, Τσιτούρας 6, Παρίσης 10, Χατζόπουλος 2, Αντωνακόπουλος 9

ΠΑΟΚ : Οικονόμου 13, Μπούσιος 19, Παπαχρήστου 6, Μασσάλάς 10, Ανδρεάδης 13, Μήττας 2