Ήττα από τον Παναθηναϊκό

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Ο μαχητικός Άρης έμεινε κοντά έως το τέλος στην διεκδίκηση της νίκης γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 81-88 από τον Παναθηναικό.

Ο Άρης πάλεψε παρά τα προβλήματα και την απουσία του Μπράουν που εγκατέλειψε την ομάδα 24 ώρες πριν, κόντρα σε έναν Παναθηναικό που είχε επιλογές στον πάγκο, ποιότητα στο ρόστερ και ψυχραιμία όταν έπρεπε για να πάρει την νίκη.

Ο Παναθηναικός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 0-10, αιφνιδιάζοντας τον Άρη ο οποίος στην συνέχεια αντέδρασε αλλά όχι σε σημείο να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής. Οι «πράσινοι» διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας, προηγούμενοι με 13-19 στο 6ο λεπτό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 23-29. Ο Άρης ανέβασε την απόδοση του, ακολουθώντας τον Παναθηναικό στο υψηλό σκορ. Με τον Μποχωρίδη να δίνει λύσεις, οι «κίτρινοι» μπόρεσαν να μειώσουν σε 29-33 στο 12ο λεπτό αλλά και σε 34-37 με τρίποντο του Φιτζπάτρικ. Οι παίκτες του Πιτίνο συνέχισαν να είναι άστοχοι από το τρίποντο, αλλά διατηρούσαν το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +5 (42-47).

Στην επανάληψη ο Παναθηναικός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλεύτηκε τον Ντεσόν Τόμας μέσα στην ρακέτα, με τον Αμερικανό να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στους παίκτες του Άρη. Μάλιστα οι «πράσινοι» κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στους 11 πόντους, προηγούμενοι με 50-61 στο 23ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 61-67 στο 28ο λεπτό, αλλά η είσοδος του Ράις άλλαξε τα δεδομένα, φτάνοντας την διαφορά στο +12 (62-74). Ο Παναθηναικός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε στους 14 πόντους (68-82). Ο Άρης όμως αντέδρασε και έκανε την τελευταία του προσπάθεια για ανατροπή, οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα και έτσι με ένα σερί 12-2 το σκορ έγινε 80-84 στο 38΄και 30΄΄. Οι «πράσινοι» βρήκαν τις λύσεις όταν έπρεπε για να πάρουν την νίκη.