1994: Νίκη-θρίλερ στον Α’ ημιτελικό εναντίον της Ολίμπια

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Έχοντας τερματίσει 2ος στον Β’ όμιλο του Κυπέλλου Κυπελλούχων ο Άρης διασταυρώθηκε με την πρωτοπόρο του Α’ ομίλου Ολύμπια Λουμπιάνας με μειονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι όπως και όλα τα Ευρωπαϊκά του Άρη εκείνης της σεζόν διεξήχθη στις 17 Φεβρουαρίου 1994 κεκλεισμένων των θυρών στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, λόγω τιμωρίας των κιτρίνων από τα επεισόδια του τελικού του Τορίνο. Ο Άρης μπορεί να παρουσιάστηκε σχετικά ασύνδετος στην αρχή της αναμέτρησης όμως πήρε γρήγορα προβάδισμα με 18-10 στο 10’ ενώ στο 14ο λεπτό προηγήθηκε με 28-14. Σε εκείνο το σημείο ο Λυπηρίδης ο οργανωτής της άμυνας του Άρη χρεώθηκε με 3ο φάουλ και αναγκαστικά αντικαταστάθηκε. Έτσι οι φιλοξενούμενοι με την αντεπίθεση που πραγματοποίησαν μάζεψαν τη διαφορά και με 2 τρίποντα του Χόρβατ μείωσαν σε 37-33 στο 19’. Το ημίχρονο τελικά μετά από τρίποντο του Λιαδέλη έκλεισε στο 42-36. Στην επανάληψη το 4ο φάουλ του Λυπηρίδη και η νέα αλλαγή του άλλαξε ξανά τα δεδομένα της αναμέτρησης, από το επόμενο κι όλας λεπτό οι κίτρινοι αποσυντονίστηκαν και με συνεχόμενα λάθη κυρίως του Χίγκινς έδωσαν τη δυνατότητα στους Σλοβένους να περάσουν μπροστά με 47-50 στο 27ο λεπτό. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά 5 λεπτά πριν τη λήξη η Ολύμπια βρέθηκε μπροστά με 60-66 χάρη σε ένα ξέσπασμα του Χάουπτμαν ο οποίος πέτυχε 11 σερί πόντους. Όμως παρά το μομέντουμ που είχαν οι Σλοβένοι πλήρωσαν στο κρίσιμο εκείνο σημείο την απειρία των περισσότερων νεαρών παικτών τους. Συνεχόμενες βεβιασμένες ενέργειες των φιλοξενούμενων έδωσαν το δικαίωμα στον Άρη να μειώσει και τελικά να ισοφαρίσει με τρίποντο του Χίγκινς σε 69-69 στα 57’’ πριν τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα χάθηκαν 5 βολές από τις 2 ομάδες ενώ ο Γκόρενς έχασε με την εκπνοή σίγουρο καλάθι οδηγώντας τελικά το παιχνίδι στη παράταση.

Στον έξτρα χρόνο το παιχνίδι για τον Άρη το κέρδισαν οι Βίνσεντ και Πετσάρσκι, χάρη σε 3 καλάθια των 2 προαναφερθέντων και του Χίγκινς ο Άρης προηγήθηκε με 75-71. Οι Σλοβένοι μείωσαν σε 75-73 όμως τότε ο Βίνσεντ πήρε το παιχνίδι πάνω του κάνοντας αρχικά το 77-73 με εύστοχο σουτ και στη συνέχεια με βολές το 79-73. Τελικά ο Άρης επικράτησε με 83-79 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών όμως στα 2 επόμενα παιχνίδια στη Σλοβενία οι κίτρινοι υπέστησαν ισάριθμες ήττες χάνοντας έτσι την ευκαιρία να υπερασπιστούν στον τελικό τον τίτλο τους απέναντι στη Ταουγκρές.
ΑΡΗΣ : Λυπηρίδης 6, Λιαδέλης 5, Παραλίκας 2, Πετσάρσκι 15, Αγγελίδης 4, Βουρτζούμης, Βίνσεντ 20,Χίγκινς 31
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΙΑΝΑΣ : Χόρβατ 10,Ντανέου 9, Ράζιτς 15, Χάουπτμαν 15, Τούσεκ 8, Κράλιεβιτς 4, Γκόρενς 10, Νόσοφ, Τζούριζιτς 8