2009: Ακόμα ένα πάρτυ στην Πυλαία

Την 3η του εκτός έδρας νίκη σε 4 αγώνες πρωταθλήματος από το 2005 πέτυχε ο Άρης στο κλειστό της Πυλαίας στις 19 Φλεβάρη του 2009.

Το ντέρμπι είναι κακό ποιοτικά με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς σκορ στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα. Ο Άρης με τον Κλαρκ να δίνει λύσεις από το τρίποντο προηγούνται με 8-13 αρχικά ενώ στη 2η περίοδο η διαφορά μεγαλώνει στους 10 (19-29) χάρη στους Μπάρλο και Αργυρόπουλο. Ο Παοκ με τον Χαρίση παίρνει κάποιες ανάσες και το ημίχρονο κλείνει στο 28-34 υπέρ των κιτρίνων. Το τρίτο δεκάλεπτο είναι το χειρότερο από άποψη θεάματος με τις 2 ομάδες να πετυχαίνουν μόλις 14 πόντους συνολικά (5-9) και τον Άρη να κρατάει διψήφια διαφορά (33-43) οδηγούμενος στην 4η περίοδο. Εκεί ο Παοκ κάνει την τελευταία του προσπάθεια να κλέψει το παιχνίδι και με οργανωτή τον Ντιαρά μειώνει στον πόντο (42-43) στο 34’. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ηλιάδης γίνεται πρωταγωνιστής στη φάση του αγώνα αφού μετά από τρίποντο που πετυχαίνει πανηγυρίζει έξαλλα προκαλώντας τις έντονες αποδοκιμασίες από το λιγοστό κοινό των γηπεδούχων. Από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Άρη καθαρίζουν την υπόθεση νίκη φτάνοντας το σκορ στο 44-57 με τους γηπεδούχους το μόνο που καταφέρνουν να μειώσουν στο τελικό 50-57.

Ο Άρης αν και έκανε μέτρια εμφάνιση, ουσιαστικά δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα επιτρέποντας το δικέφαλο να φτάσει σε ένα σημείο τη διαφορά στο πόντο καθαρά και μόνο λόγο της χαλάρωσης που έδειξαν οι παίκτες του. Κορυφαίοι υπήρξαν οι Κλαρκ και Σέκουλιτς ενώ από τους γηπεδούχους διασώθηκαν μόνο οι Χαρίσης και Γκρέγκορι.

ΠΑΟΚ : Τζόνσον 6, Καυκής, Χαρίσης 11, Σίμτσακ, Κυρίτσης 2,Τσιάρας, Ντιαρά 7, Γαλαζούλας, Γκρέγκορι 15, Καλαμπάκας, Τομάσεβιτς 4, Δεμερτζής 5

ΑΡΗΣ : Κλαρκ 13, Νέλσον, Τσαλδάρης 7, Μπετς 4, Σέκουλιτς 9, Αργυρόπουλος 10, Ηλιάδης 7, Αγαδάκος 2, Μπάρλος 5