2007: Νίκη στο κύκνειο άσμα του Ραούφ

Στην τελευταία αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκα της σεζόν 2006-2007 ο Άρης στις 21 Μαρτίου 2007 υποδέχτηκε την Μάλαγα στο τελευταίο παιχνίδι του Ραούφ με τη φανέλα του Αυτοκράτορα.

Ο αγώνας ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο Άρης είχε ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης ενώ η Μάλαγα είχε προκριθεί. Ο Σκαριόλο ξεκίνησε το παιχνίδι με αναπληρωματικούς και οι παίκτες του Ματσόν τον έκαναν να το μετανιώσει. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και ιδιαίτερα στα κλεψίματα φτάνοντας τα 16 ενώ οι Ισπανοί υπερτερούσαν στα επιθέτικα ριμπάουντ που μάζεψαν 18. Ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-12 και το ημίχρονο με 38-23. Ο Φλέτσερ έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον Σαντιάγκο ενώ όπως και ο Σκέιλς ήταν ιδιαίτερα εύστοχος. Ο Σκαριόλο βλέποντας πως το σκορ ξέφευγε πέρασε στον αγώνα τους βασικούς του όμως η κατάσταση δεν άλλαξε, η Τρίτη περίοδος έκλεισε στο 58-37 και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 83-65.

Πέραν απ τους Φλέτσερ και Σκέιλς πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Ουίλκινσον, πριν από τον αγώνα βραβεύτηκε για την προσφορά του ο Ραούφ που ενίσχυσε τον Αυτοκράτορα στις Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.
ΑΡΗΣ : Κασλ 2, Σιγάλας, Σεραπίνας 16, Σκέιλς 13, Καλαϊτζής, Ηλιάδης 10, Ουϊλκινσον 11, Φλέτσερ 8, Μάσεϊ 7, Τσαλδάρης 11, Παντελιάδης, Ραούφ 5
ΜΑΛΑΓΑ : Ροντρίγκεθ 3, Βασιλειάδης 8, Ουέλς 5, Καμπέθας 3, Πιέτρους 7,Τουσέκ 8, Χιμένεθ, Αλ Σάντσεθ, Φέϊζον 18, Σαντιάγκο 13