1964: Πρώτη θέση με νίκη επί της ΧΑΝΘ

Την ημέρα της συμπλήρωσης των 50 χρόνων του συλλόγου ο Άρης αντιμετώπισε για την 9η αγωνιστική τη ΧΑΝΘ στο κλείσιμο του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο έμειναν ευχαριστημένοι αφού παρακολούθησαν έναν γρήγορο,τεχνικό και δραματικό αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης κυριάρχησε και βρέθηκε στην ανάπαυλα μπροστά με 46-38, στην επανάληψη οι παίκτες της ΧΑΝΘ έκαναν την αντεπίθεση τους και βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 62-63 στο 31ο λεπτό. Λίγο αργότερα ήρθε το μεγάλο πλήγμα για τη ΧΑΝΘ που έχασε με 5 φάουλ τον Τρυφωνίδη, οι κίτρινοι άρπαξαν την ευκαιρία και ισοφάρισαν στο 36’ σε 66-66. Στο τελευταίο λεπτό η άριστη άμυνα των κιτρίνων και οι 4/4 εύστοχες βολές των Ιωαννίδη και Μπουσβάρου έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους με 78-74. Άριστοι στην απόδοση τους από τους νικητές οι Κατριός και Γούσιος, ο πρώτος υπήρξε συνεχής απειλή για την άμυνα της ΧΑΝΘ ενώ ο δεύτερος κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και ήταν ιδιαίτερα εύστοχος. Πολύ καλός αλλά και μοιραίος ο Ροδόπουλος από τη ΧΑΝΘ που έχασε 3 φορές την κατοχή στα τελευταία λεπτά ενώ ξεχώρισε και ο Τρυφωνίδης. Με τη νίκη αυτή ο Άρης ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας έχοντας όμως και 1 αγώνα παραπάνω από τον Πανελλήνιο που βρισκόταν στο -1 και στη 3η θέση.

ΑΡΗΣ : Γούσιος 26, Μπουσβάρος 7, Κατριός 20, Ιωαννίδης 15, Τσιτούρας , Καραμήτσος 6
ΧΑΝΘ : Ροδόπουλος 13, Στεφάνου 17, Ζωηρός 15, Γαλατσόπουλος , Τρυφωνίδης 15, Πετράς 12, Σταυρίδης 2