ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1964: Νίκη στο φινάλε επί του Ανατόλια

Πρωταπριλιά του 1964 ο Άρης αντιμετώπισε στο γήπεδο της ΧΑΝΘ την ουραγό ομάδα του Ανατόλια για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Παρά τη διαφορά δυναμικότητας το Ανατόλια έβαλε δύσκολα στους κίτρινους και λίγο έλειψε να κάνει την μεγάλη έκπληξη. Στα πρώτα 5 λεπτά το Ανατόλια προηγήθηκε με 1-8 όμως με επικεφαλή τον Μπουσβάρο ο Άρης πέρασε μπροστά με 15-14 στο 12’. Με τη λήξη του ημιχρόνου οι 2 ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 24-24. Στην επανάληψη οι κίτρινοι μπήκαν πολύ καλύτερα και βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 10 πόντους (46-36). Τότε όμως ήρθε η αποβολή του Γούσιου με 5 φάουλ, το Ανατόλια εκμεταλλεύτηκε το κενό και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 55-55 στο 36ο λεπτό. Ο αγώνας πήρε δραματική τροπή, ο Άρης πέρασε μπροστά με 63-61 στα 40 δεύτερα πριν τη λήξη όμως με μακρινό σουτ του Παπακάτσικα το Ανατόλια ισοφάρισε. Τελικά τη νίκη στον Άρη έδωσε ο Ιωαννίδης που με ½ βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το τελικό 64-63.

000ΜΠΟΥΣΒΑΡΟΣ-Σ.jpgΟ χαρισματικός Στέργιος Μπουσβάρος, ήταν ο καλύτερος του Άρη στο παιχνίδι
Με τη νίκη αυτή οι κίτρινοι έμειναν στη 4η θέση σε απόσταση αναπνοής και με παιχνίδι λιγότερο από τον πρωτοπόρο Πανελλήνιο ενώ το Ανατόλια παρέμεινε στην τελευταία θέση του πίνακα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Γούσιος 3, Μπουσβάρος 18, Κατριός 14, Ιωαννίδης 13, Καραμήτσος 7, Τσιτούρας 9, Κωνσταντάρας
ΑΝΑΤΟΛΙΑ : Παρίσης Κ. 20, Πασχαλίδης 8, Αλεξιάδης 9, Παπαδήμας 6, Μαυρομάτης 2, Παπακάτσικας 6, Μπουνταβίνος, Μακρίδης 4, Παρίσης Δ., Παπαϊωάννου, Πισκάρ 8