1999: Στην τετράδα μετά από 7 χρόνια

Στις 18 Απριλίου 1999 ο Άρης αντιμετώπισε την ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο στο 3ο και τελευταίο αγώνα της προημιτελικής σειράς των play-off. Με νίκη ο Αυτοκράτορας κέρδιζε την είσοδο στην τετράδα του πρωταθλήματος μετά από 7 χρόνια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για την πρόκριση και με 10 πόντους του Σιγάλα προηγήθηκαν με 26-16 στο 12’ ενώ στο 16ο λεπτό αύξησαν τη διαφορά στους 14 πόντους (37-23). Ο Σιούτης έφτασε γρήγορα τα 3 φάουλ όμως ο Φλώρος τον αντικατέστησε άριστα και ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 45-29. Στην επανάληψη οι παίκτες του Σβι Σερφ κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια μαζεύοντας αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ φτάνοντας στο +16 (59-43) στο 29ο λεπτό. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο 34’ με το σκορ στο 69-47 όταν οι 2 προπονητές χρησιμοποίησαν αναπληρωματικούς παίκτες. Τελικό σκορ 84-62 και ο Άρης προκρίθηκε στα ημιτελικά μετά τη σεζόν 1991-1992.

Με κορυφαίους τους Σιγάλα και Λιαδέλη οι κίτρινοι έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και είχαν πολύ καλά ποσοστά επιθετικά. Παράλληλα ήταν άριστοι αμυντικά ενώ μάζεψαν 19 επιθετικά ριμπάουντ.
ΑΡΗΣ : Φλώρος 7, Λιαδέλης 22, Μπαλής 2, Χρυσανθόπουλος 3, Σιγάλας 20, Σιούτης 4, Κουλ 2, Αγγελίδης 3, Μακρής, Μούρσεπ 13, Γουάιτ 8
ΑΕΚ : Παπανικολόπουλος 3, Κορωνιός 17, Ντάνιελς 14, Αρλάουσκας 9, Χατζής 11, Μπαρλάς 2, Ντικούδης, Τσακαλίδης 2, Νικολαϊδης 4, Άντερσεν, Κακιούζης