2015: Κοντά στην τετράδα με νίκη στα Τρίκαλα

Την 24η αγωνιστική της σεζόν 2014-2015 ο Άρης αντιμετώπισε στα Τρίκαλα την τοπική ομάδα ψάχνοντας τη νίκη με την οποία θα έκανε ακόμα ένα βήμα για την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας απέναντι στην ΑΕΚ στα play-off. Ο αγώνας έγινε στις 25 Απριλίου 2015.

Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν για πρώτη και μοναδική φορά με 2-0 με 2 βολές του Χάρις, ο Άρης από εκείνο το σημείο κυριάρχησε και με πρωταγωνιστές τους Ριντ και Τόμας προηγήθηκε με 15-24 στο 8ο λεπτό και 20-27 στο 10’. Στη 2η περίοδο οι κίτρινοι παίζοντας εκπληκτική άμυνα έφτασαν στη μέγιστη διαφορά των 16 πόντων (26-42) στο 17ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν τη διαφορά στους 8 (34-42) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 27ο λεπτό με τρίποντο του Πάσαλιτς ο Άρης απέκτησε ξανά διψήφια διαφορά (43-54) και ενώ όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε εύκολα τη νίκη η Θεσσαλική ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας και μπροστάρηδες τους Χάρις και Τσούπκοβιτς έφτασε τη διαφορά στον πόντο (68-69) 4:25 πριν τη λήξη. Αυτός που γλύτωσε τον Άρη από τα χειρότερα ήταν ο Σίμτσακ που με 9 σερί πόντους στα τελευταία λεπτά έδωσε στην ομάδα του τη νίκη με 74-81. Δικαίως λοιπόν ο Σίμτσακ ήταν αυτός που ξεχώρισε από τους νικητές ενώ από τα Τρίκαλα κορυφαίος υπήρξε ο Τόμας με 22 πόντους.

ΤΡΙΚΑΛΑ : Ίνγκραμ 12, Νικολόπουλος, Τρέϊσι 11, Χάρις 22, Τσούπκοβιτς 6, Πάνος 2, Σπανός, Ματαλόν 5, Αλεξάντερ 16
ΑΡΗΣ : Πάσαλιτς 10, Ριντ 9, Τόμας 25, Χαρίσης, Βεζένκοφ 7, Νέϊμικ 6, Μούρτος 1, Σίμτσακ 11, Αντεγκμπόγιε 12