ΑΡΗΣ Μπάσκετ

2005: Ισοφάριση στη σειρά με την ΑΕΚ

Μετά τη συντριβή του με 88-68 στον Α’ αγώνα της σειράς ο Άρης στις 17 Μαΐου 2005 υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο, σε αγώνα δίχως αύριο για τη συνέχεια των play-off.

Ο Άρης πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα και με 17 σερί πόντους προηγήθηκε με 17-2 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 31-17. Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς σε αυτό το διάστημα οι Κασλ, Πάντιους και Τζόνσον ενώ θετικό για τον Άρη και τα 3 φάουλ που συμπλήρωσε ο Νίτσεβιτς. Οι παίκτες του Τσαρλς Μπάρτον έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και παράλληλα επιθετικά δεν βρήκαν αντίσταση από τον Νίκο Χατζή. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-33, στην επανάληψη η ΑΕΚ έφτασε 2 φορές στο -5 (49-44 στο 26’ και 70-65 στο 38’) όμως εκεί ανέλαβαν δράση οι προαναφερθέντες αλλά και οι Κυρίτσης,Μεσεριάκοφ. Τελικά ο Άρης επικράτησε με 74-65 όμως λίγες μέρες μετά υπέστη οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 70-76 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια των play-off.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Κόλινς 7, Κασλ 9, Ραϊσεβιτς, Κυρίτσης 8, Τζόνσον 19, Χαριτόπουλος, Ασημακόπουλος, Μεσαριάκου 12, Πάντιους 15, Καραποστόλου, Στακ 2, Σχορτσιανίτης 2
ΑΕΚ : Λόλις 6, Νικολαϊδης 2, Ζήσης 11, Πελεκάνος 3, Κους 3, Χατζής 2, Νίτσεβιτς 2, Τσιάρας, Άντιτς 5, Μαγκούνης, Μπουρούσης 14, Μπέϊλι 17