1990: Κυπελλούχος στο ΣΕΦ και νταμπλούχος για 4η σερί χρονιά

Μετά την κατάκτηση του 6ου σερί πρωταθλήματος με 5 νίκες σε 6 αγώνες στη διαδικασία των Play-off ο Άρης αντιμετώπισε τον Παοκ στον τελικό κυπέλλου στο ΣΕΦ στο γήπεδο που κατέκτησε το τρόπαιο το 1985,το 1987 και το 1988.

Στα πρώτα 5 λεπτά οι κίτρινοι εκμεταλλευόμενοι την κυριαρχία τους κάτω από τα καλάθια προηγήθηκαν με 13-8. Οι Βράνκοβιτς και Μισούνωφ έκαναν δύσκολη τη ζωή των Κουκ και Φασούλα εξασφαλίζοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις για την ομάδα τους. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στη συνέχεια όταν ο Παοκ βασιζόμενος στον αιφνιδιασμό πέρασε μπροστά με 15-16 στο 9ο λεπτό. Ο δικέφαλος έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 4 πόντους (23-27) πριν οι κίτρινοι περάσουν και πάλι μπροστά με 33-29 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το ημίχρονο έκλεισε τελικά στο 33-31 με το δεύτερο μέρος να ανήκει αποκλειστικά στον Άρη.

Στην επανάληψη ο Αυτοκράτορας έχοντας έναν φανταστικό Νίκο Γκάλη με άριστους συμπαραστάτες τους Βράνκοβιτς και Σούμποτιτς κυριάρχησε απόλυτα. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στα 15 λεπτά του Β’ ημιχρόνου οι παίκτες του Παοκ πέτυχαν μόλις 16 πόντους και έδειξαν από νωρίς πως δεν πίστεψαν σε κατάκτηση του τροπαίου. Οι κίτρινοι έφτασαν λίγο μετά το 25’ στο 47-40 με οργανωτή τον Γκάλη πριν ο Παοκ φτάσει για τελευταία φορά κοντά στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Κουκ. Οι παίκτες του Αυτοκράτορα κράτησαν το προβάδισμα σε απόσταση ασφαλείας στα επόμενα λεπτά και μετον Γκάλη να φτάνει τους 30 πόντους έφτασαν στο +8 (61-53) στο 34ο λεπτό. Γρήγορα η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (65-55) και κάπου εκεί τελείωσε η υπόθεση νίκη.

Το τελικό σκορ 75-62 με τον Άρη να φτάνει στο νταμπλ για 4η σερί χρονιά και 5η συνολικά κάνοντας το 4/4 σε τελικούς κυπέλλου στο ΣΕΦ. Κορυφαίοι για τον Αυτοκράτορα αναδεικνύονται οι Γκάλης και Σούμποτιτς που πέτυχαν συνολικά τους 55 από τους 75 πόντους της ομάδας τους (35-20) συμβάλλοντας τα μέγιστα για την κατάκτηση του τροπαίου.
ΑΡΗΣ : Λυπηρίδης, Γιαννάκης 9, Γκάλης 35, Σούμποτιτς 20, Μισούνωφ 7, Ρωμανίδης, Βράνκοβιτς 4
ΠΑΟΚ : Σταυρόπουλος 17, Μπουντούρης 1, Πρέλεβιτς 8, Κουκ 14, Κόρφας 6, Παπαχρόνης 1, Φασούλας 8, Μακαράς 7