2016: Νίκησε την ΑΕΚ στο άδειο Αλεξάνδρειο

Μετά τα όσα κωμικοτραγικά έγιναν στον 2ο αγώνα της σειράς με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ οδήγησαν την διοίκηση της ΚΑΕ Άρης στην απόφαση να κλείσει τις πόρτες του Nick Galis Hall στον 3ο μικρό τελικό σε μία κίνηση διαμαρτυρίας .

Σε μια σειρά τυπικής διαδικασίας αφού η 3η θέση δεν έδινε κάποιο Ευρωπαϊκό αβαντάζ ο Άρης βρέθηκε στο 0-2 με την ΑΕΚ και μόνο με νίκη στην 3η αναμέτρηση έδινε παράταση στο ζευγάρι. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν χωρίς τους τιμωρημένους Ουότερς και Ουάιτ λόγω των επεισοδίων στο προηγούμενο παιχνίδι ενώ οι φιλοξενούμενοι χωρίς τους επίσης τιμωρημένους Σάκοτα και Παπαντωνίου. Η ΑΕΚ υπήρξε καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας 2 φορές στο +9 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 30-36. Ο Άρης στο πρώτο μέρος υπήρξε απελπιστικά άστοχος από τη γραμμή του τριπόντου με μόλις 1 εύστοχη προσπάθεια από τις 15 που επιχείρησαν οι παίκτες του. Στην Τρίτη περίοδο η ΑΕΚ έφτασε στη μέγιστη διαφορά των 14 πόντων (40-54) όμως σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε το μεγάλο σερί του Άρη. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου με ένα 9-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 49-54 ενώ στην αρχή της τέταρτης περιόδου το σκορ έγινε 52-54 προτού ο Κάρτερ ευστοχήσει σε τρίποντο για το 52-57. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά υπήρξε ντέρμπι, ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με 60-59 ενώ με την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο Πρίφτης εξουδετέρωσε επιθετικά την ΑΕΚ και πήρε τελικώς τη νίκη με 74-69.
MVP της αναμέτρησης ο Βασίλης Σίμτσακ που πέτυχε double-double (22 πόντοι-10 ριμπάουντ) ενώ πολύ καλός ήταν και ο ΜακΝιλ που τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους,8 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

ΑΡΗΣ : Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 7, Φλιώνης 2, Δίπλαρος, Ζάρας 6, Κοέν 11, Μούρτος 3, Σίμτσακ 22, ΜακΝιλ 15,
ΑΕΚ : Καμαριανός, Χέρστον 16, Μιλόσεβιτς 8, Κάρτερ 18, Μπράουν 14, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 5, Μωραϊτης, Μαυροειδής 2, Τσαλμπούρης, Έρικ 6