ΑΡΗΣ Μπάσκετ

2006: Η επιστροφή του Αυτοκράτορα στην Ευρωλίγκα

Μετά το χαμένο τελικό του Σαρλερουά η 3η θέση στο πρωτάθλημα ήταν ο μοναδικός δρόμος για την επιστροφή του Αυτοκράτορα στην κουρυφαία Ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Στις 13 Ιουνίου 2006 στο κλειστό του Αγίου Θωμά βρέθηκαν 300 φίλοι των κιτρίνων που γιόρτασαν τη μεγάλη νίκη με 59-63 επί του Αμαρουσίου και την ιστορική επιστροφή του Άρη στην Ευρωλίγκα μετά από 15 ολόκληρα χρόνια. Κορυφαίος της μεγάλης νίκης του Άρη ο Πάντιους που βγήκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και πέτυχε καθοριστικά καλάθια στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Στακ ήταν αυτός που έβαλε το καθοριστικότερο καλάθι της αναμέτρησης όταν 30 δεύτερα πριν τη λήξη με τρίποντο έγραψε το 59-60 ενώ λίγο πιο πριν ο Σιγάλας ήταν αυτός που με καθοριστικό φόλοου μείωσε σε 55-53 και κράτησε τον Αυτοκράτορα ζωντανό. Ο Ράμπο μάλιστα πέτυχε το καθοριστικό κλέψιμο στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων και με 2/2 βολές έγραψε το τελικό σκορ. Οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν συνολικά εκπληκτική άμυνα δεχόμενοι μόλις 22 πόντους στο Β’ ημίχρονο και 9 στο Γ’ δεκάλεπτο κλείνοντας τους διαδρόμους στους Μπλάκνεϊ και Κυρίτση. Πολλές επιθέσεις των γηπεδούχων κατέληξαν σε άστοχα σουτ 3 πόντων (4-14) ενώ οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη υπέπεσαν συνολικά και σε 13 λάθη.

Κατά την επιστροφή τους στη Θεσσαλονίκη οι κίτρινοι συνάντησαν αποθεωτική υποδοχή από τους φίλους της ομάδας στο αεροδρόμιο Μακεδονία. Ο 5ος αγώνας με το Μαρούσι ήταν και ο τελευταίος του Ράϊαν Στακ με τη φανέλα του Άρη ο οποίος σε 4 χρόνια με τη κίτρινη φανέλα κατέκτησε 1 FIBA Champions Cup και 1 κύπελλο Ελλάδος.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΜΑΡΟΥΣΙ : Μπλάκνεϊ 8, Νικολαϊδης 3, Μπουντούρης 2, Κυρίτσης 8, Σέκουλιτς 14, Χόμαν 4, Στεφανίδης 3, Κολώκας 5, Καϊμακόγλου 6, Νοέας, Καράγκουτης 6
ΑΡΗΣ : Κασλ 8, Σιγάλας 7, Μπρούερ 11, Χαριτόπουλος, Ουϊλκινσον 11, Πάντιους 15, Πέτροβιτς, Στακ 11, Γκργκούρεβιτς