1961: Χωρίς άγχος νίκη επί της ΧΑΝΘ

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Άρης στις 18 Ιουνίου 1961 πήρε ακόμη μία νίκη, αυτή τη φορά επί της ΧΑΝΘ, και παρέμεινε στη 1η θέση του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης ισοβαθμώντας με τον Παοκ.

Στο παιχνίδι με τη ΧΑΝΘ ο Άρης είχε σε πολύ καλή μέρα τον Μπουσβάρο ο οποίος έκανε ότι ήθελε την αντίπαλη άμυνα πετυχαίνοντας θεαματικά καλάθια ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Γούσιο και Αντωνάκη. Οι κίτρινοι ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και με εξαίρεση το διάστημα 5’-10’ κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 26-14.

Στην επανάληψη ο Άρης δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και όταν κλείδωσε τη νίκη ο Ανέστης Πεταλίδης προχώρησε σε αντικατάσταση της βασικής πεντάδας με παίκτες νεαρής ηλικίας όπως οι Ιωαννίδης και Τσιτούρας οι οποίοι όχι μόνο κράτησαν τη διαφορά αλλά τη διεύρυναν με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 73-54.
ΑΡΗΣ : Γούσιος 16, Μπουσβάρος 17, Πάλμας 5, Τσαβδάρογλου 2, Αντωνάκης 2, Μεταλλίδης 10, Ιωαννίδης 7, Καραμήτσος 6, Αναστασόπουλος, Τσιτούρας 8, Κωσταντάρας, Αργυρόπουλος
ΧΑΝΘ : Ταλιαδώρος, Τσιγαρίδας 5, Κυριάκης 8, Τσάβας 17, Πετράς 4, Βουτυράς, Ροδόπουλος 8, Ζωηρός 8, Μιμικάκης, Κωνσταντινόπουλος, Γαλατσόπουλος 2, Πλακωτάρης 2