1958: 3Χ3 με επεισοδιακή νίκη επί του Πανελληνίου

Μετά τις 2 νίκες του επί των Ολυμπιακού και ΧΑΝΘ στα πλαίσια της τελικής φάσης ο Άρης τέθηκε αντιμέτωπος με τον Πανελλήνιο και με νίκη έμενε μόνος πρώτος στη βαθμολογία έχοντας 1 αγώνα παραπάνω από την ΑΕΚ.

Όπως και στο παιχνίδι με τη ΧΑΝΘ οι κίτρινοι ξεκίνησαν πολύ άσχημα τον αγώνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15-0 στο 4ο λεπτό, αυτό συνέβη καθώς οι πρωταθλητές κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και έχοντας έναν εκπληκτικό Σακκέλη ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι σε σουτ από μέση και μακριά απόσταση. Οι Θεσσαλονικείς γρήγορα μάζεψαν τη διαφορά σε 15-12 όμως ο Πανελλήνιος απάντησε άμεσα και μέχρι το 15ο λεπτό κράτησαν απόσταση 6-8 πόντων. Τα πολλά φάουλ που χρεώθηκαν στους παίκτες των 2 ομάδων ώθησαν τους 2 αντιπάλους να παίξουν πιο συγκρατημένα χωρίς όμως αυτό να επηρεάσει τον ρυθμό της αναμέτρησης και το ημίχρονο έκλεισε στο 41-33 υπέρ των Ολυμπιονικών.

Φάση από το παιχνίδι με τον Γούσιο και τον Πεταλίδη να προσπαθούν να ανακόψουν τον Μαυρολέοντα
Στην επανάληψη οι παίκτες του Άρη εφάρμοσαν πρέσσινγκ σε όλο το γήπεδο βγάζοντας εκτός ρυθμού τους αντιπάλους. Στο 22’ ο Πανελλήνιος υπέστη πλήγμα με την αποχώρηση λόγω 5 φάουλ του Χρηστέα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι κίτρινοι που μείωσαν σε 43-40. Μέχρι και το 30’ ο Πανελλήνιος κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα των 4-6 πόντων αποφεύγοντας τα λάθη των παικτών του Άρη ο οποίος στο ενδιάμεσο είχε χάσει λόγω φάουλ τον Γούσιο. Σε εκείνο το σημείο ο Άρης ισοφάρισε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (50-50), στη συνέχεια οι παίκτες του Πανελληνίου στάθηκαν άστοχοι στο τελικό σουτ αλλά και στις βολές. Οι κίτρινοι πέρασαν μπροστά με 55-51 και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι αντίπαλοι κατεύφευγαν σε φάουλ ώστε να μην αφήσουν το χρόνο να κυλήσει. Στα τελευταία λεπτά οι κίτρινοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στις βολές και τελικώς έφτασαν στη 3η τους σερί νίκη με 64-61. Συνολικά από το παιχνίδι αποβλήθηκαν 10 παίκτες : 6 από τον Άρη (Μπαλλίδης,Γούσιος,Μακρής,Παπαδάκης,Φουρουτζόπουλος,Διονυσόπουλος) και 4 από τον Πανελλήνιο (Στεφανίδης,Χρηστέας,Μαυρολέων,Λέκκας).
ΑΡΗΣ : Μπαλλίδης 2, Γούσιος 11, Μακρής 3, Πετράκης 21, Μπουσβάρος 16, Διονυσόπουλος 1, Παπαδάκης 1, Αμαραντίδης, Φουρουτζόπουλος, Φλόκας 6, Πεταλίδης 3, Σπηλιάκος
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ : Στεφανίδης 14, Σακκέλης 14, Χρηστέας 15, Μαυρολέων, Λέκκας 2, Μόσχος 4, Κατοστάσης, Ζαγοραίος 2, Μακρυνικόλας, Χολέβας 9