1959: Νίκη επί του Εθνικού στην πρεμιέρα

Για 2η συνεχόμενη χρονιά ο Άρης εξασφάλισε την συμμετοχή του στη τελική φάση του πανελληνίου μέσω του τοπικού πρωταθλήματος, κάτι που έγινε σχεδόν μετά από 30 χρόνια.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο γήπεδο της ΧΑΝΘ, στις 6 Ιουλίου 1959, οι κίτρινοι τέθηκαν αντιμέτωποι με τον Εθνικό την ομάδα έκπληξη του πρωταθλήματος Αθηνών. Σε όλη τη διάρκεια του Α’ ημιχρόνου οι 2 ομάδες συμβάδισαν στο σκορ,ο Άρης υπήρξε εύστοχος κυρίως στα μακρινά σουτ ενώ ο Εθνικός που είχε σε πολύ καλή μέρα τον Πουλακίδα πήρε προσπάθειες περισσότερο κοντά στο καλάθι. Οι παίκτες του Εθνικού στάθηκαν πολύ καλά απέναντι στους σαφώς πιο ποιοτικούς παίκτες του Άρη με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-26 υπέρ των κιτρίνων.
Στην επανάληψη οι κίτρινοι πήραν περισσότερες προσπάθειες κοντά στο καλάθι κυρίως με τον Γούσιο όμως φάνηκαν ιδιαίτερα άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Ο Εθνικός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 29-30 ενώ στο 27ο λεπτό με το σκορ ισόπαλο στο 36-36 υπέστη πλήγμα με την αποχώρηση του Πανίτσα με 5 φάουλ. Στα μέσα του Β’ ημιχρόνου ο Άρης έτρεξε ένα σερί 6-0 παίρνοντας το προβάδισμα με 46-40 και δείχνοντας πως εύκολα ή δύσκολα θα έπαιρνε τη νίκη. Όμως η εξοργιστική αστοχία των κιτρίνων και οι εύστοχες προσπάθειες του Πουλακίδα έδωσαν τη δυνατότητα στον Εθνικό να μειώσει σε 50-48 και 54-50 στο 18’. Τότε οι παίκτες του Εθνικού έχασαν 2 απανωτές επιθέσεις και με ένα εύστοχο μακρινό σου του Φλόκα ο Άρης πήρε τελικά τη νίκη με 58-50.
ΑΡΗΣ : Μακρής 6, Πετράκης 9, Γούσιος 13, Μπουσβάρος 15, Φλόκας 15, Σπηλιάκος, Διονυσόπουλος
ΕΘΝΙΚΟΣ : Πουλακίδας 19, Πανίτσας, Ζαφείρης 4, Κοργιτάκος 9, Τσίκας 17, Μαναίος, Φαληρέας, Βλάχος 1