1959: Πρόκριση στα μπαράζ με νίκη επί του Ολυμπιακού

Στις 12 Ιουλίου 1959 για την τελευταία αγωνιστική του πανελληνίου πρωταθλήματος Άρης και Ολυμπιακός συγκρούστηκαν με έπαθλο τη πρόκριση στα μπαράζ για τον τίτλο με τους Παοκ και Σπόρτινγκ. Ο Ολυμπιακός νίκησε με 66-64 όμως μετά από ένσταση του Άρη η πρόκριση κρίθηκε σε επαναληπτικό αγώνα που έγινε στις 14 Ιουλίου 1959.

Συγκεκριμένα στο 37’ με το σκορ στο 59-55 υπέρ του ΟΣΦΠ η μπάλα μετά από τάιμ-άουτ δόθηκε από το διαιτητή Κόλλια λανθασμένα στους Πειραιώτες. Οι κίτρινοι κατέθεσαν ένσταση στην οποία δικαιώθηκαν με την Ομοσπονδία να ορίζει νέο αγώνα στις 14 Ιουλίου. Ο αγώνας στο κατάμεστο γήπεδο της ΧΑΝΘ υπήρξε συναρπαστικός,οι παίκτες των 2 ομάδων έδωσαν μεγάλες μάχες επιδεικνύοντας μεγάλη ευστοχία. Τελικώς οι Πειραιώτες έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 33-32. Στην επανάληψη και μέχρι το 31ο λεπτό τα πολλά λάθη των παικτών του Άρη επέτρεψαν τον Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα με 50-42. Στη συνέχεια παρά τις αποβολές των αδερφών Σπανουδάκη με 5 φάουλ ο Ολυμπιακός παραμένοντας ψύχραιμος στην επίθεση διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 37’ με 55-51, όμως στα τελευταία λεπτά παρά την σθεναρή αντίσταση των Πειραιωτών ο Άρης έφτασε στην ισοφάριση (59-59) κυρίως χάρη στην ευστοχία του Πετράκη από την γραμμή του φάουλ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τον κορυφαίο της ομάδας Φιλίππου ενώ οι κίτρινοι στάθηκαν καλύτερα και πήραν τελικά τη νίκη με 64-61. Με τη νίκη αυτή ο Άρης ισοβάθμισε στη 1η θέση της βαθμολογίας αντί του ΟΣΦΠ μαζί με τους Παοκ και Σπόρτινγκ και τελικά πήρε το εισιτήριο για τους αγώνες μπαράζ.
ΑΡΗΣ : Μακρής 5, Πετράκης 19, Γούσιος 18, Κωσταντάρας 2, Παπαδάκης 1, Φουρουντζόπουλος, Μπαλλίδης 4
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Α. Σπανουδάκης 12, Γ. Σπανουδάκης 2, Αργυρόπουλος 7, Δουράτσος 7, Φιλίππου 22, Βαμβακούσης 9, Φασολής 2, Πολυχρονίου, Μεϊμάρης