1967: Φινάλε με Αμύντα και 3η θέση για τους κίτρινους

Την πολύ δυνατή ομάδα του Αμύντα από την οποία είχε χάσει στον Α’ γύρο υποδέχτηκε ο Άρης στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της σεζόν 1966-1967, στις 30 Ιουλίου 1967.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 8-2 γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Ο Άρης κράτησε ισχνό προβάδισμα μέχρι το 15’ όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-21. Οι 2 ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τον Άρη προηγούμενο με 32-31. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Αμύντας επωφελούμενος λάθη των κιτρίνων έτρεξε σερί 6-0 και προηγήθηκε με 32-37 στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Πεταλίδη με πρωταγωνιστές τους Ιωαννίδη-Ροδόπουλο και μεγάλα καλάθια του Τσιτούρα πήραν τα ηνία και έφτασαν μέχρι το +12 (67-55) 5 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Αμύντας στη συνέχεια μείωσε στο σκορ όμως ο Άρης έφτασε στη νίκη με 82-78. Καλύτεροι παίκτες από τους νικητές οι Ιωαννίδης,Ροδόπουλος,Τσιτούρας ενώ από τον Αμύντα οι Δημαράς και Τσοσκούνογλου.

23-ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ.jpgΦάση του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη
Με τη νίκη του επί του Αμύντα ο Άρης τερμάτισε στην 3η θέση ενώ ο Αμύντας στην 4η. Οι κίτρινοι ολοκλήρωσαν ακόμα μία σεζόν στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας ενώ παράλληλα έκαναν και το ντεμπούτο τους στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις και συγκεκριμένα στο κύπελλο κυπελλούχων όπου αντιμετώπισαν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

ΑΡΗΣ : Ροδόπουλος 12, Μπουσβάρος 8, Ιωαννίδης 29, Αντωνακόπουλος 8, Τσιτούρας 16, Χατζόπουλος 8, Κατριός 2
ΑΜΥΝΤΑΣ : Κωνστάντιος 8, Τσίκας 7, Ιωάννου 10, Ζούπας 1, Τσοσκούνογλου 10, Δημαράς 34, Μωραϊτης 4, Κούρτης 4