Αποκλεισμός από το κύπελλο στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν

Βαρύς, δυσκίνητος και με κακή λειτουργία, ο φανερά ανέτοιμος Άρης του Β ημιχρόνου έχασε από τον Ιωνικό και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του του κυπέλλου. Το τελικό 85-73 αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων στο Β μέρος, αφού στο Α ο Άρης είχε κατορθώσει να βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (19-19) και στο δεύτερο μισό του εξελίχθηκε σε προσωπική κόντρα μεταξύ Φίτζπάτρικ-Τσάλμερς. Ο Άνταμ Σμιθ έδωσε στον Ιωνικό μακρινό σουτ και ο Ιωνικός προηγήθηκε με 31-27 (15’). Ο Άρης στη συνέχεια βρήκε λύσεις από τον Μίλαν Μιλόσεβιτς και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 38-37.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στον Ιωνικό ο οποίος προηγήθηκε με (51-43, 25’) με ηγέτη τον Σμιθ που ήταν ασταμάτητος. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 63-54 και η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο νούμερο (68-57, 33’) καθώς ο Ιωνικός στηρίχθηκε στην αθλητικότητα των παικτών του απέναντι στην ανετοιμότητα των παικτών του Άρη που έδειξαν να μένουν από δυνάμεις.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Ιωνικό να φτάνει τελικά στη νίκη-πρόκριση με μεγάλη άνεση. Ο Άρης από την πλευρά του αποχαιρετά νωρίς τον θεσμό του κυπέλλου, αλλά αυτό του επιτρέπει να επικεντρώσει τις δυνάμεις του σε πιο σημαντικά πράγματα που πρόκειται να αντιμετωπίσει φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-37, 63-54, 85-73.

Διαιτητές: Παναγιώτου-Καρπάνος-Τσιμπούρης (Τεφτίκης)
Ιωνικός (Κουφός): Σμιθ 20 (2), Ζάισλοφτ 5 (1), Πετρόπουλος, Πρίτζετ 19 (2), Χατζηκυριάκος, Φιτζπάτρικ 12 (2), Γιουλ 4, Τολιόπουλος 12, Χουγκάζ 13 (1).
Άρης (Καμπερίδης): Σούλερ 13 (2), Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 8, Μιλόσεβιτς 15, Χαριτόπουλος 3 (1), Κουζέλογλου 2, Τσάλμερς 15 (1), Ντραγκίτσεβιτς 6, ΝτεΚόζι 5 (1).