1979: Παρθενική εμφάνιση στο Κύπελλο Πρωταθλητριών

Μετά την κατάκτηση του τίτλου τη σεζόν 1978-1979 ο Άρης κέρδισε το δικαίωμα να συμμετάσχει για πρώτη φορά στην ιστορία του στο Κύπελλο Πρωταθλητριών. Χωρίς να έχει στη διάθεση του για τους Ευρωπαϊκούς αγώνες τον Νίκο Γκάλη ο Άρης τοποθετήθηκε στον Δ’ όμιλο με αντιπάλους τις Ντιναμό Βουκουρεστίου, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Εφές Πίλσεν. Ο Άρης στον πρώτο του αγώνα στο Κύπελλο Πρωταθλητριών αντιμετώπισε εντός έδρας τη Ντιναμό.

Οι κίτρινοι έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Αμερικανό Τέιλορ και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ έφτασαν στην ιστορική πρώτη τους νίκη στο θεσμό με 76-74. Μάλιστα μπορούσαν άνετα να νικήσουν με αρκετά μεγαλύτερη διαφορά όμως προς το τέλος της αναμέτρησης έδειξαν σημάδια χαλάρωσης. Ο Άρης εμφανίστηκε καλύτερος στο Α’ ημίχρονο όπου και βρέθηκε στο +10 (34-24) στο 15ο λεπτό. Στο τελευταίο πεντάλεπτο όμως οι παίκτες του Φρεντ Ντέβελι υπέπεσαν σε λάθη που έδωσαν την ευκαιρία στους Ρουμάνους να μειώσουν με τη λήξη σε 41-37. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι ευστοχώντας σε σουτ από μέση απόσταση ισοφάρισαν σε 47-47 όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση και δεν ξαναέχασαν το προβάδισμα. Στο τελευταίο λεπτό προηγήθηκαν με 76-70 και τελικά πήραν τη νίκη με 76-74.

01-ΤΖΟΙΣ.jpgΟι δύο ξένοι του Άρη, Τζέις και Τέιλορ σε επιθετικές τους προσπάθειες
MVP για τους νικητές ο Τέιλορ ενώ πολύ καλοι ήταν και οι Τζέις και Αλεξανδρής. Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης ταξίδεψε στην Τουρκία για να αντιμετωπίσει την Εφές
ΑΡΗΣ : Τέιλορ 26, Τζέις 16, Παραμανίδης 9, Αλεξανδρής 11, Καλαντίδης 6, Παπαγεωργίου 8, Χωλόπουλος, Σπάρταλης
ΝΤΙΝΑΜΟ : Νόβακ 12, Φλούτουρας 2, Πόπα 18, Καραγιάν 10, Τζορτζέσκου 6, Τραποβεάνου 6, Νικολέσκου 8, Ιβανέσκου 4, Ούγκλαϊ 8, Κιβελέσκου