ΑΡΗΣ Μπάσκετ

2007: Μάσεϊ λαμπρός τον οδηγεί

Για την 3η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκα ο Άρης υποδέχτηκε στις 7 Νοεμβρίου 2007 την Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ με στόχο το 3 στα 3 και την παραμονή στην κορυφή του ομίλου.

Ο εκπληκτικός Τζερεμάϊα Μάσεϊ λίγες μέρες μετα το ατομικό του ρεκόρ με 33 πόντους στο Ελληνικό πρωτάθλημα κόντρα στην ΑΕΚ έκανε ατομικό ρεκόρ και στην Ευρωλίγκα πετυχαίνοντας 28 κόντρα στην Τσιμπόνα. Το παιχνίδι πάντως στο μεγαλύτερο μέρος του δεν εξελίχθηκε καλά για τους κίτρινους αφού ήταν πίσω στο σκορ για 30 ολόκληρα λεπτά. Στο 31’ οι Κροάτες φάνηκε οτι καθάρισαν την υπόθεση νίκη όταν προηγήθηκαν με 54-63 όμως οι Μάσεϊ και Τσαλδάρης με τη συμπαράσταση των 4000 φίλων της ομάδας ανέτρεψαν την κατάσταση. Με βολή του Τέρι ο Άρης ισοφάρισε σε 68-68 και δευτερόλεπτα αργότερα ο Μάσεϊ έβαλε μπροστά την ομάδα του Χέρμπερτ με 70-68. Ο Ουόρεν ισοφάρισε όμως ο Μάσεϊ έκανε αμέσως το 72-70 και και 21’’ πριν τη λήξη ο Τέρι κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Ουόρεν καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 77-73 και ο Άρης με το 3 στα 3 πραγματοποίησε το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας του σε Κύπελλο Πρωταθλητριών/Ευρωλίγκα.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Μεγάλη συμβολή στη νίκη των γηπεδούχων η άμυνα τους στο 4ο δεκάλεπτο που περιόρισε τους αντιπάλους σε μόλις 12 πόντους. Η Τσιμπόνα μετά τη λήξη του αγώνα προχώρησε σε ένσταση για καλάθι του Τέρι στα 1:07 πριν τη λήξη ισχυριζόμενοι πως δεν έπρεπε να ανανεωθεί ο χρόνος της επίθεσης.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Κασλ 8, Τέρι 10, Σεραπίνας 4, Ράϊτ 9, Καλαϊτζής 2, Ηλιάδης, Μότολα 6, Μάσεϊ 28, Αγαδάκος, Τσαλδάρης 10, Παντελιάδης
ΤΣΙΜΠΟΝΑ : Ουόρεν 13, Κέϊλι 15, Κράσιτς 5, Άντριτς 3, Αγιούσο 13, Καστρόπιλ, Χόσκιν 8, Πρινς, Ρόζιτς 6, Μουλαομέροβιτς 10