1975: Κιτρινόμαυρο το πρώτο ντέρμπυ της σεζόν

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Ο Άρης της σεζόν 1975-1976 πήρε τον αέρα του συμπολίτη Παοκ πετυχαίνοντας 3 νίκες σε ισάριθμες μεταξύ τους αναμετρήσεις. Στο πρώτο ντέρμπυ της χρονιάς για τον Α’ γύρο του πρωταθλήματος, οι κίτρινοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί όχι όμως όσο άνετα αναμενόταν.

Ο συμπολίτης κατεβαίνει στον αγώνα με αρκετές απουσίες λόγω τραυματισμών με τους παίκτες του Άρη να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν γρήγορα προβάδισμα 10 πόντων στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια και για όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ο Άρης κρατάει το προβάδισμα χωρίς όμως να καταφέρνει να πάρει ικανοποιητική διαφορά. Τα πολλά λάθη στην άμυνα και η μεγάλη αστοχία δίνει τη δυνατότητα στο δικέφαλο να μένει κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-34. Στην επανάληψη ο MVP του Άρη και πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Χάρης Παπαγωργίου παίρνει την κατάσταση στα χέρια του ευστοχώντας σε κρίσιμα σουτ ενώ πολύ καλή είναι και η παρουσία του νεαρού Σκόνδρα. Μοιραίος για τον Παοκ ο Πολίτης που θα αποβάλλεται νωρίς στο Β’ ημίχρονο με 5 φάουλ. Οι κίτρινοι τελικά φθάνουν στη νίκη με 67-65 σε μια πολύ καλή γι αυτούς χρονιά που στο τέλος τους βρίσκει στη 2η θέση της βαθμολογίας πίσω μόνο από τον αήττητο Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων
ΑΡΗΣ : Ιωαννίδης 13, Αλεξανδρής 13, Παπαγεωργίου 25, Σκόνδρας 6, Χωλόπουλος 10, Σπυλιώτης, Δαρλάκας
ΠΑΟΚ : Τσομπανάκης 3, Κανακάκης 27, Κατσούλης 2, Πολίτης 8, Παρασκευάς 11, Μελετιάδης 10, Μύττας 4, Βασιληάς, Χρήστου