Ένας Κουζέλογλου δεν φέρνει την άνοιξη

Με ήττα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2020 ο Άρης, αφού έχασε εντός έδρας με -10 από τον μόνιμο δήμιο του τα τελευταία χρόνια, Κολοσσό. Στη ήττα συντέλεσαν οι απουσίες των Ντραγκίσεβιτς και Μιλόσεβιτς, η εκπληκτική εμφάνιση του Γκόινς που πέτυχε 34 πόντους, αλλά και τα φάλτσα σφυρίγματα των διαιτητών που με τις αποφάσεις τους, ιδιαίτερα στο τέλος, δεν άφησαν τον Άρη να δοκιμάσει τις τελευταίες ελπίδες του...

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα με τον Άρη να το παλεύει και να κατορθώνει να φτάσει και μάλιστα να περάσει μπροστά με τρίποντο του Λιτλ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (23-22). Ωστόσο οι Ροδίτες αντέδρασαν και τελικά το σκορ του ημιχρόνου έφτασε το -8, στο 35-43.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, και τους Ροδίτες να διατηρούν την διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Ο Γιάννης Κουζέλογλου με τους πόντους του κράτησε τον Άρη στο παιχνίδι, αλλά ο Γκόινς συνέχισε το σερί του και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν στο τέλος της περιόδου αέρα 12 πόντων (49-61).

Στο τελευταίο μέρος ο Άρης  κατάφερε με συνεχόμενα τρίποντα από τους Ντεκόζι και Λίτλ να μαζέψει την διαφορά στα μισά έξι λεπτά πριν το φινάλε (58-64). Οι Ροδίτες εκμεταλλευόμενοι το κοντό σχήμα του Άρη έδωσαν βάρος στο παιχνίδι κάτω από το καλάθι όπου είχαν την υπεροπλία. Ο Άρης δεν μπόρεσε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης με τους Ροδίτες να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 84-74. Στο τελευταίο μέρος σφυρίχτηκαν κάποιες αμφισβητούμενες αποφάσεις από τους διαιτητές που αδίκησαν τον Άρη και του έκοψαν τον ρυθμό, όπως το πέμπτο φάουλ του Τσάλμερς (επιθετικό), αλλά και του καλύτερου παίκτη του Άρη Κουζέλογλου, που αποβλήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ!

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 35-43, 49-61, 74-84

Με την ήττα αυτή ο Άρης έκανε το 3-5 και έφτασε τους 11 βαθμούς, ενώ οι Ροδίτες έκαναν το 3-6 (αγώνα περισσότερο) και έχουν συνολικά 12. Πρόκειται για την πρώτη εντός έδρας του Άρη.