1985: 10 στα 10 με νίκη επί του Ηρακλή

Ούτε ο Ηρακλής, όπως ήταν αναμενόμενο, μπόρεσε να βάλει δύσκολα στον αήττητο Άρη ο οποίος με τη νίκη του στις 6 Ιανουαρίου 1985 έφτασε τις 10 σε ισάριθμους αγώνες.

Ο γηραιός ήταν ανταγωνιστικός για τα πρώτα 17 λεπτά της αναμέτρησης όταν κρατούσε το προβάδισμα εκμεταλλευόμενος τα λάθη στις μεταβιβάσεις των κιτρίνων και την αδυναμία τους να αντιμετωπίσουν τους προσωπικούς τους αντιπάλους. Αυτός που κράτησε τον Άρη κοντά στο σκορ ήταν ο Νίκος Γκάλης ο οποίος ξεκίνησε και την αντεπίθεση της ομάδας του. Τα προβλήματα ξεκίνησαν για τον Ηρακλή όταν ο Μάντης αντικαταστάθηκε αφού έφτασε τα 4 φάουλ και ο Άρης γύρισε την άμυνα του σε ζώνη. Οι κυανόλευκοι κατέρρευσαν μετά το 15’ και ο Αυτοκράτορας έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 1-13 μετατρέποντας το 31-29 σε 32-42. Το ημίχρονο έκλεισε στο 34-44 και η νίκη για τον Άρη έκλεισε στο 24’ όταν μετά από τεχνική ποινή που δέχτηκε ο πάγκος του Ηρακλή το σκορ από 36-48 έγινε 36-53. Η διαφορά μεγάλωσε και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 73-92.

Διακρίθηκαν από τους νικητές οι Γκάλης,Γιαννάκης και αμυντικά οι Φιλίππου και Ρωμανίδης. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Τσουμής, Δουβής και Καρατζουλίδης.
ΗΡΑΚΛΗΣ : Τσουμής 19, Καρατζουλίδης 24, Μάντης 6, Πιλαφίδης 7, Τουκμενίδης 8, Τσελεπής, Παπαργυρίου 4. Δουβής 4, Γκιουζέλης 1
ΑΡΗΣ : Γκάλης 44, Γιαννάκης 17, Κοκολάκης 7, Σταμάτης 2, Ρωμανίδης 10, Φιλίππου 12, Δοξάκης, Χριστοφάκης, Νάστος, Τσιτάκης