ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1960: Αμερικάνικη νίκη μετά από δύο παρατάσεις επί της ΧΑΝΘ

Η ομάδα της ΧΑΝΘ ήταν κατά τη δεκαετία του 40 και 50 μία από τις μεγάλες δυνάμεις του μπάσκετ στη χώρα και κυρίως στην πόλη μας, αφού είχε σαρώσει σχεδόν τα πάντα σε τοπικούς τίτλους. Στα τέλη της δεκαετίας του 50 είχε αρχίσει όμως να ανατέλει το άστρο του Άρη που σταδιακά, μαζι με τον Ηρακλή και τον παοκ, εκτόπισαν τη ΧΑΝΘ από την κορυφή, παίρνοντας τα σκήπτρα στο μπάσκετ.
Τη σεζόν 1959-60 διοργανώθηκε για πρωτελευταία φορά το τοπικό πρωτάθλημα με τον Άρη και τη ΧΑΝΘ να διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην 5η αγωνιστική, στις 13 Μαρτίου 1960. Οι κίτρινοι επικράτησαν πάρα πολύ δύσκολα μετά από δύο παρατάσεις, κερδίζοντας με ένα πρωτόγνωρο για τα τότε δεδομένα σκορ, με το αμερικάνικο 98-89!

Το παιχνίδι έγινε Κυριακή πρωί στο γήπεδο του Άρη στην οδό Βασιλίσσης Όλγας και το παρακολούθησαν πολλοί θεατές και των δύο ομάδων. Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και έμειναν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα που κράτησε 50 λεπτά! Η ΧΑΝΘ προηγήθηκε στο 10' με 21-13, αλλά ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι και με πρωτεργάτες τους Γούσιο και Καραμήτρο κατόρθωσε να πάει στα αποδυτήρια με 40-37 υπέρ του. Από τη ΧΑΝΘ στα πρώτα λεπτά διακρίθηκαν για την ευστοχία τους τους οι Κυριάκης και Παπαχαρίσης.
Στο Β ημίχρονο η ΧΑΝΘ παρουσιάζεται πιο συγκροτημένη και λαμβάνει και πάλι το προβάδισμα. Ο Άρης έχει την ατυχία στα τέλη του πρώτου μέρους να χάσει με 5 φάουλ τους Γούσιο και Μπουσβάρο, δύο από τα αστέρια του και καλύτερους του παίκτες μέχρι στιγμής. Έτσι οι παίκτες της αδελφότητας προηγούνται στο 25' με 53-50, στο 30' με 62-58 και στο 35' με 70-65. Στο σημείο αυτό ο Πεταλίδης περνάει μέσα τους Φουρουτζόπουλο και Κωνσταντάρα και το παιχνίδι αλλάζει μορφή. Ο Άρης μειώνει σε 73-70 και το παιχνίδι οδεύει προς ισοπαλία. Τότε ο Παπαχαρίσης αναδεικνύεται μοιραίος, καθώς 3'' προ της λήξης κερδίζει φάουλ ενώ το σκορ είναι 74-74. Ο παίκτης της ΧΑΝΘ αστοχεί και στις δύο βολές και οι ομάδες οδηγούνται στην παράταση!
Η παράταση ξεκινάει με τις δύο ομάδες να παίζουν κυρίως με αναπληρωματικούς, λόγω των πολλών αποβολών με 5 φάουλ! Ο Άρης κατορθώνει και παίρνει προβάδισμα μετά από πολλά λεπτά με καλάθι του Φουρουτζόπουλου (74-76), αλλά η συνέχεια είναι αμφίρροπη και οι δύο ομάδες μένουν ισόπαλες με 81-81! Στη δεύτερη παράταση ο Ρόκκος και ο Φουρουτζόπουλος πετυχαίνουν καίρια καλάθια. Σημαντική είναι η προσφορά των Τσιτούρα και Φλόκκα. Το παιχνίδι θα λήξει με σπουδαία νίκη του Άρη με ένα εξωπραγματικό για τα δεδομένα της εποχής 98-90 και οι κίτρινοι παίρνουν βαθμολογικό προβάδισμα στο κυνήγι του τίτλου!
Σύμφωνα με τον τύπο της εποχής, οι αναπληρωματικοί του Άρη έβγαλαν το φίδι από την τρύπα, ενώ αυτοί της ΧΑΝΘ υστέρησαν στα πιο κρίσιμα σημεία, δείχνοντας πως ο Άρης είχε καλύτερο βάθος στον πάγκο του!
Οι συνθέσεις: Άρης (Πεταλίδης): Γούσιος 20, Φλόκας 15, Ρόκκος 9, Μπουσβάρος 7, Καραμήτσος 21, Φουρουτζόπουλος 9, Κωνσταντάρας 7, Αντωνάκης, Τσιτούρας 4, Βαγιάνος 6.
ΧΑΝΘ (Τσικίνας): Παπαχαρίσης Ι 29, Κυριάκης 26, Τσιγαρίδας 12, Παπαχαρίσης ΙΙ 4, Γουγούλης 4, Πετράς 4, Καλπίδης 4, Ηλιάδης 3, Βακαλόπουλος, Βουτυράς 2, Παπάς 2, Βαμβούκος.