Αυτός ο Άρης αξίζει, πρέπει και θα σωθεί!

Αξιολόγηση Χρήστη: 4 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ανενεργά

Βαθμολογική αλλά κυρίως αγωνιστική ανάσα για την ομάδα μας που κέρδισε πολύ ευκολότερα από το αναμενόμενο το Λαύριο με 81-70 πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και θέτοντας τις προϋποθέσεις για ομαλή λύση του φετινού δράματος.

Ο Άρης έκανε μάλλον την καλύτερη φετεινή του εμφάνιση και δεν άφησε σε καμία περίπτωση στους φιλοξενουμενους να σκεφτούν πως μπορούσε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από την ήττα. Το τελικό μάλιστα αποτέλεσμα, ευνοεί το Λαύριο που είχε φτάσει να χάνει και με 24 πόντους σε μεγάλο μέρος του Β μέρους. Ωστόσο το άγχος και τα λάθη του Άρη στο τελευταίο δεκάλεπτο μείωσαν τη διαφορά, αλλά ο Άρης τελικά πέτυχε εύκολα τη νίκη που του έδωσε τη βαθειά ανάσα που χρειαζόταν.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-31, 62-43, 81-70

Ντέρμπι “μύριζε” το ξεκίνημα του αγώνα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Άρης είχε για λίγη περισσότερη ώρα την πρωτοβουλία στο πρώτο δεκάλεπτο λόγω των παραπάνω επιθέσεων και του Μποχωρίδη (7 π.). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με πέντε πόντους (14-9) στο 5΄, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 21-18, καθώς το Λαύριο δεν άφηνε την ομάδα του Καμπερίδη να ξεφύγει.

Το πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο ήταν τα τέσσερα περισσότερα λάθη (επτά έναντι τρία του Άρη) από τα οποία ο Άρης σκόραρε έξι παραπάνω πόντους από ότι οι παίκτες του Σερέλη για αυτά των αντιπάλων τους (δέκα έναντι τεσσάρων του Λαυρίου). Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να τελειώσουν το πρώτο μισό του ματς με το υπέρ τους 36-31 παρότι το Λαύριο είχε προσπεράσει με 29-26 στο 15′ χάρη κυρίως στον Μαστρογιαννόπουλο (8 π.).

Με τους Μποχωρίδη και Μιλόσεβιτς να είναι πρωταγωνιστές επιθετικά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 12-2 σερί και προηγήθηκαν με διαφορά 15 πόντων (48-33) στο 13′. Οι παίκτες του Σερέλη δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι το προβάδισμα των “κιτρινόμαυρων” έφτασε στο +19 (62-43) στο 30′.

Με πέντε σερί πόντους του Μπράουν έγινε το 67-43 στο 31′, όμως οι παίκτες του Σερέλη έτρεξαν ένα 13-0 σερί μείωσης στους 11 πόντους (67-56) στο 34′ έχοντας μπροστάρη επιθετικά τον Ουάτσον που πέτυχε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο Μόρις με τρίποντο “ξεκόλλησε” τον Άρη (70-56), όμως το τρίποντο του Άλτμαν έριξε την διαφορά στους 8 πόντους (70-62) για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι τρέχοντας 8-2 σερί, το οποίο επέφερε το 78-64 στο 38′ και ουσιαστικά έδωσε την νίκη στους παίκτες του Καμπερίδη.