1987: Για πρώτη φορά στους 8 της Ευρώπης

Την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης σφράγισε ο Άρης στις 22 Οκτωβρίου 1987 νικώντας για δεύτερη φορά την Ελβετική Πίγι.

Ο Αυτοκράτορας που είχε να υπερασπιστεί τη νίκη του με 125-127 από το Α’ παιχνίδι ήταν πολύ κακός σε όλο το πρώτο ημίχρονο και στηρίχθηκε αποκλειστικά σε ξεσπάσματα των Γκάλη και Γιαννάκη για να μείνει κοντά στο σκορ. Με πολύ γρήγορο ρυθμό και αντεπιθέσεις οι Ελβετοί διατήρησαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το Α’ ημίχρονο φτάνοντας μέχρι και το +8 (34-42). Ο Άρης έκανε την αντεπίθεση του, μείωσε στο πόντο ενώ μετά από ρεσιτάλ τριπόντων των Γιαννάκη και Στόλκσμπερ το ημίχρονο έκλεισε στο 52-54. Στην επανάληψη ο Γιαννάκης ήταν αυτός που στην άμυνα κράτησε σε μεγάλο βαθμό όρθιο τον Άρη διότι παρά τα 4 φάουλ που είχε κέρδισε αρκετά επιθετικά φάουλ. Επιθετικά οι Γκάλης και Σούμποτιτς βρήκαν πολύ πιο εύκολα τους διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι ενώ πολύ καλύτερος κάτω από τα καλάθια εμφανίστηκε και ο Ουϊλτζερ. Κάπως έτσι οι κίτρινοι απέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν τελικά στη νίκη-πρόκριση με 113-104.
Ο Άρης που στις προηγούμενες του απόπειρες να προκριθεί στο τότε Top-6 έμεινε εκτός από τις Μακάμπι,Λιμόζ και Τρέισερ πέτυχε επιτέλους τον πολυπόθητο στόχο φτάνοντας μάλιστα και στο Final-4 της Γάνδης.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 41, Γιαννάκης 31, Φιλίππου 6, Σούμποτιτς 25, Ουϊλτζερ 8, Λυπηρίδης 2, Ρωμανίδης
ΠΙΓΙ : Μ. Στόκαλμπερ 22, Ντ. Στόκαλμπερ 24, Χόλινς 25, Ρέινολντς 23, Ζιρό 10, Κλάισεν