ΑΡΗΣ Μπάσκετ

2006: Θριαμβευτική επιστροφή στην Ευρωλίγκα

Με τον καλύτερο τρόπο συνδύασε ο Αρης την επιστροφή του στην Euroleague, μετά από 15 ολόκληρα χρόνια απουσίας. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν 66-58 της Φενέρμπαχτσε-Ούλκερ στο κατάμεστο «Αλεξάνδρειο» για την 1η αγωνιστική του γ ομίλου. Κορυφαίος των νικητών ο Ουίλκινσον με 16 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιμπραήμ Κουτλουάι (18π.).

Ομάδα που ξεχνά το παρελθόν της, δεν έχει μέλλον κι έτσι οι οπαδοί του Αρη φρόντισαν να στήσουν ένα μοναδικό σκηνικό στο «Παλέ», στην επιστροφή της ομάδας τους στην ελίτ της Ευρώπης.
Στo 5άλεπτο της επιστροφής του ο Αρης πήρε άριστα στην άμυνα, έχοντας μόλις δύο πόντους στο παθητικό του. Μάλιστα, θα μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο από το +5 (7-2, 5), αν αναλογιστεί κανείς πως και αυτός έχασε πολλές ευκαιρίες στην επίθεση.
Η συνέχεια, σε ό,τι αφορά το αμυντικό κομμάτι, δεν ήταν ανάλογη. Ο Ιμπραϊμ Κουτλουάι βρήκε τα ελεύθερα σουτ, έκανε τη ζημιά στην ομάδα του Ματσόν, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να προσπεράσουν (12-9) στο 7. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες πιασμένες χέρι - χέρι (17-17, 10).
Στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου τα δεδομένα άλλαξαν και για αυτό αποφάσισε ο Αμπντούλ Ραούφ και η άμυνα. Οι «κίτρινοι» φρόντισαν να κόψουν τα ελεύθερα σουτ των τούρκων, να περιορίσουν τον Κουτλουάι και να συνεχίσουν την εξαιρετική δουλειά πάνω στον Σόλομον, με τον Καλαϊτζή να «ανάβει» κόκκινο σε κάθε του προσπάθεια.
Σημαντικό συστατικό στην αμυντική λειτουργία αποτέλεσαν οι βοήθειες που λειτούργησαν ρολόι. Στο άλλο μισό του παρκέ, ο Ραούφ έδωσε αυτό που έλειψε από τον Αρη του πρώτου δεκαλέπτου: την εκτέλεση.

Από τα χέρια του 37άχρονου γκαρντ (9 πόντοι σε τρία λεπτά) η ομάδα του Ματσόν ξεκίνησε την επιχείρηση... διαφορά, παίρνοντας προβάδισμα 12 πόντων στο 17:30 (36-34 και 38-26 στο 20).
Οι Τούρκοι πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα στην τρίτη περίοδο κατέβασαν τη διαφορά στους 8 (30-38). Η απάντηση δεν άργησε...
Ο Σκέιλς έπιασε αμέσως δουλειά και με 8 πόντους υπέγραψε το ξέσπασμα της ομάδας του, το οποίο εξαργυρώθηκε σε επιμέρους σκορ 11-6 και προβάδισμα - για πρώτη φορά - 13 πόντων (49-36, 25).
Κι ενώ όλα έδειχνα πως οι κίτρινοι είχαν ανακτήσει τον ρυθμό, ήρθε η δυναμική απάντηση της Φενέρ. Ο Σόλομον ξύπνησε, ο Αρης βγήκε έξω από τα νερά του σε άμυνα και επίθεση, με συνέπεια να χάσει μεγάλο μέρος της διαφοράς!
Οι Τούρκοι μείωσαν στους 4 (51-55, 30), επιστρέφοντας ουσιαστικά στο ματς.
Ο Αρης πήρε ανάσες με το φτωχό, αλλά πολύτιμο σερί 5-0 στο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου (60-51), ωστόσο το ματς δεν ξέφυγε από τα όρια του ντέρμπι.

Η Φενέρ απάντησε με το ίδιο νόμισμα. Σερί 5-0 και πάλι από την αρχή (56-60, 35). Αν κάτι λειτούργησε καλά στη συνέχεια, αυτό σίγουρα ήταν η άμυνα, γιατί στην επίθεση οι λύσεις έρχονταν με το σταγονόμετρο.

Από την άμυνα, λοιπόν, οι «κίτρινοι» κράτησαν το προβάδισμα τους και πήραν την σημαντική αυτή νίκη.

Άρης: Ραούφ 11, Σιγάλας, Κασλ 4, Ουίλκινσον 16, Μάσεϊ 8, Σκέιλς 14, Καλαϊτζής 5, Ηλιάδης, Φλέτσερ 2, Γιαννούλης 2, Σεράπινας 4, Παντελιάδης

Φενέρ: Ονάν 7, Κουτλουάι 18, Μρσιτς 3, Τουρκτσάν 10, Κλαρκ 5, Σαβάς, Σόλομον 7, Καμπάλα 12, Μπασάκ