2009: Πολύτιμο διπλό με ηγέτη τον Κίκι Κλαρκ

Σημαντική νίκη που τον διατήρησε στην 3η θέση πέτυχε ο Άρης στις 8 Μαρτίου 2009 απέναντι στην ΑΕΚ στο κλειστό του Σπόρτιγκ με 65-71.

Στην πρώτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς επιχείρησαν να περάσουν τη μπάλα κάτω από το καλάθι κι έτσι στο διάστημα αυτό σκόραραν μόνο οι Μπετς, Μπάρλος και Νέλσον. Οι παίκτες του Ματσόν προηγήθηκαν με 10-14 στο 7’ και με 20-23 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβαν δράση ο Χατζής και ο Μπράϊαντ που έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους με 34-30 στο 17’. Σε εκείνο το σημείο ο Ματσόν έριξε τον Γκαβέλ πάνω στον Χατζή και με 3 κοντούς πλέον στο σχήμα ο Άρης πέρασε ξανά μπροστά με την ανάπαυλα (37-39). Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Κλαρκ που με 7 πόντους στα πρώτα 3:30 λεπτά έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στον Άρη (39-48). Παράλληλα με την επιθετική απόδοση του Κλαρκ βελτιώθηκε κατά πολύ και η αμυντική λειτουργία του Αυτοκράτορα. Έτσι η διαφορά έφτασε και σε διψήφια επίπεδα με τη λήξη της τρίτης περιόδου (43-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ματσόν επανάφερε το σχήμα με τους 3 κοντούς και η ΑΕΚ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά στους 3 (60-63 και 62-65). Στο τελευταίο λεπτό ο Τόμπσον αστόχησε σε σημαντικές βολές και ο Κλαρκ με ακόμα 6 πόντους έδωσε τη νίκη στον Άρη.
Κορυφαίος από τους νικητές ο Κίκι Κλαρκ που έφτασε τους 26 πόντους με άξιο συμπαραστάτη τον Άντριου Μπετς. Με αυτή τη νίκη ο Άρης παρέμεινε στην 3η θέση με μία νίκη παραπάνω από τον Πανελλήνιο ενώ αντίθετα η ΑΕΚ έμεινε στην 7η θέση πολύ πίσω από Μαρούσι και Πανιώνιο.

Tα δεκάλεπτα: 20-23, 37-39, 43-54, 65-71

ΑΕΚ: Κυριακόπουλος 4, Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 12 (1), Τόμπσον 20 (5), Χατζής 10 (1), Ταπούτος, Δορκοφίκης 2, Κίκερπιλ, Μπράιαντ 13 (1), Αντερσεν 1, Νέμεθ 3 (1)
ΑΡΗΣ: Κλαρκ 26 (4), Τσαλδάρης, Νέλσον 10, Μπετς 16, Αργυρόπουλος 2, Ηλιάδης 7, Γκάβελ 3, Αγαδάκος, Μπάρλος 7 (1)