1986: Γκάνγκστερ εναντίον Νουρέγιεφ

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Σκορ και θέαμα πρόσφεραν Απόλλων Πατρών και Άρης στο παιχνίδι της 18 Γενάρη 1986. Οι Γκάλης-Γιαννάκης από τον Άρη και οι Πετρόπουλος-Μέλις από τον Απόλλωνα ενθουσίασαν με την εμφάνιση τους τους 2500 φιλάθλους που κατέκλυσαν το κλειστό της Πάτρας.

Οι 2 ομάδες έπαιξαν ελεύθερα και πολύ γρήγορα προσφέροντας άπλετο θέαμα, ειδικά οι κίτρινοι έπιασαν φοβερή απόδοση και χάρη στη μεγάλη τους ευστοχία πήραν γρήγορα προβάδισμα που κράτησαν μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι μπορούσαν να βάλουν πιο δύσκολα στον Άρη αν και οι υπόλοιποι παίκτες της ομάδας ακολουθούσαν το ρυθμό των Πετρόπουλου,Μέλις. Ειδικά ο πρώτος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πέτυχε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική 53 πόντους,10 παραπάνω από τον Γκάλη. Κομβικό σημείο του αγώνα το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης όταν το σκορ από το 49-58 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 53-76 με τους παίκτες του Άρη να πιάνουν στον ύπνο τους αντιπάλους τους. Οι θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη με 105-122 και διεύρυναν το αήττητο σερί τους ενώ ο Γιάννης Ιωαννίδης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα πως οποιαδήποτε άλλη ομάδα εκτός του Άρη θα έφευγε ηττημένη από το γήπεδο.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ : Πετρόπουλος 53, Μέλις 26, Λιανός 8, Αγγέλου 2, Καλπάκης 2, Κιτσούκαλης 8, Αγγελόπουλος 2, Πολυδωρόπουλος 2, Μπερδέσης 2
ΑΡΗΣ : Γκάλης 43, Γιαννάκης 28, Φιλίππου 16, Ρωμανίδης 13, Κοκολάκης 8, Σταμάτης 11, Τσιτάκης 3, Μαντόπουλος, Λυπηρίδης, Δοξάκης