1967: Η πρώτη Ευρωπαϊκή νίκη στο μπάσκετ

Τη σεζόν 1965-1966 ο Άρης τερμάτισε για 2η συνεχόμενη φορά στην 2η θέση του πρωταθλήματος πίσω από την πολύ δυνατή ΑΕΚ, η οποία γνώρισε και την μοναδική της ήττα εκείνη τη σεζόν από την ομάδα μας. Η δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα έδωσε στον Άρη το δικαίωμα να συμμετάσχει για πρώτη φορά στην ιστορία του σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση και συγκεκριμένα στο νεοσύστατο κύπελλο κυπελλούχων.

Ο Άρης μπήκε στον 2ο γύρο της διοργάνωσης όπου ήρθε αντιμέτωπος με το μεγαθήριο του Ισραηλίτικου μπάσκετ Μακάμπι Τελ Αβίβ. Στο πρώτο παιχνίδι στο Ισραηλ οι κίτρινοι έβαλαν τα δυνατά τους αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη και οι γηπεδούχοι πήραν ευρεία νίκη με 101-71. Η τελική διαφορά μπορεί να υπήρξε μεγάλη όμως αυτό δεν πτόησε τους παίκτες του Άρη που σε δηλώσεις τους πίστευαν στην ανατροπή,ούτε και τον κόσμο των κιτρίνων που έκανε ανάρπαστα τα εισητήρια του επαναληπτικού.
Στο παιχνίδι της 21ης Ιανουαρίου 1967, οι Θεσσαλονικείς μπαίνουν καλύτερα και προηγούνται με 9-2,η συνέχεια δεν είναι εξίσου καλή για τον Άρη με τους φιλοξενούμενους να οργανώνουν καλύτερα την άμυνα τους και σιγά σιγά να μειώνουν το σκορ. Τελικά στα μέσα του ημιχρόνου με καλάθι και φάουλ του Αμερικανού Μπρόντι παίρνουν το προβάδισμα με 24-25. Στη συνέχεια και με την είσοδο του Ροδόπουλου ο Άρης παίρνει ξανά τα ηνία στο προβάδισμα με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 55-49. Στην επανάληψη ο προπονητής της Μακάμπι Ρόζιν περνάει στον πάγκο τον Μπρόντι ο οποίος φτάνει τα 4 φάουλ νωρίς στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Άρη αγχωμένοι από την διαφορά που πρέπει να καλύψουν περιορίζονται στο να κατεβάζουν όσο πιο γρήγορα μπορούν τη μπάλα στη περιοχή των Ισραηλινών και να επιδιώκουν γρήγορα και βεβιασμένα σουτ. Τα σουτ αυτά τις περισσότερες φορές καταλήγουν σε καλάθια ή σε φάουλ στις βολές από τα οποία όμως δεν εκμεταλλεύονται σε μεγάλο βαθμό οι παίκτες του Άρη. Η αποβολή του Παρίση κάνει πιο δύσκολη τη προσπάθεια των κιτρίνων ενώ οι παίκτες της Μακάμπι περιορίζονται στο να κρατάνε τη μπάλα στα χέρια τους και να τρώνε τον χρόνο. Το τελικό σκορ διαμορφώνεται στο 91-71 με τους κίτρινους να παίρνουν μία μεγάλη για τα δεδομένα της εποχής νίκη αλλά να μην μπορούν να πάρουν την πρόκριση.

Ο Αντωνακόπουλος ανάμεσα σε τρεις Ισραηλινούς
Από τον Άρη κορυφαίοι υπήρξαν οι Παρίσης και Ροδόπουλος ενώ βοήθησαν πολύ και οι Μπουσβάρος-Τσιτούρας. Μακριά από τον καλό τους εαυτό παρουσιάστηκαν οι Ιωαννίδης και Κατριός ενώ αισθητή έγινε για τον Άρη η απουσία ενός ψηλού φορ. Για την Μακάμπι μορφή της ομάδας υπήρξε ο play-maker Στάρκμαν ενώ ο Κόεν κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια. Ο Μπρόντι παρόλο που συμπλήρωσε φάουλ νωρίς έδειξε την μεγάλη του κλάση στο πρώτο ημίχρονο. Η Μακάμπι υπήρξε φιναλίστ της διοργάνωσης χάνοντας στον διπλό τελικό από τη Βαρέζε ενώ ο Άρης πραγματοποίησε μία ακόμα καλή πορεία στο Ελληνικό πρωτάθλημα τερματίζοντας στην 3η θέση.
Οι συνθέσεις των ομάδων :
ΑΡΗΣ : Μπουσβάρος 17, Αντωνακόπουλος 14, Ιωαννίδης 10, Κατριός 6, Παρίσης 18, Ροδόπουλος 17, Τσιτούρας 9
ΜΑΚΑΜΠΙ : Μπεν Μπασσάτ 10, Κοέν 14, Μπρόντι 24, Αβιντάν 4, Στάρκμαν 4, Σαπίρα 1, Ντανιέλ, Χόφμαν 8, Φραϊντάγκ 8, Γκολόβεβ, Ντούμαρκ