ΑΡΗΣ Μπάσκετ

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. Κακός ο Άρης, στο -12

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ με τον Άρη να θυμίζει το πρώτο ημίχρονο του περασμένου αγώνα και να χάνει από τον Παναθηναϊκό με 40-28. Ο Άρης ήταν στο μεγαλύτερο μέρος άστοχος επιθετικά αλλά και αδύναμος αμυντικά, δίνοντας την ευκαιρία σε έναν μέτριο Παναθηναϊκό να έχει διαφορά 12 πόντων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και τον Άρη να αστοχεί στις πρώτες προσπάθειες του και τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει μουδιασμένα αλλά να προηγείται με 5-0. Ο Άρης μείωσε με τον Γουάιτ και τον Φώτση να τον σπρώχνει εσκεμμένα και να παίρνει τεχνική ποινή και να χρεώνεται δεύτερο φάουλ πολύ σύντομα. Στο 5′ ο αγώνας βρίσκονταν στο 9-6, με τον Γουάιτ να έχει πετύχει τους 5 από τους πόντους του Άρη!

Ο Κοέν σε αιφνιδιασμό δεν μπόρεσε να σκοράρει ένα εύκολο καλάθι, ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός με τρίποντο έκανε το σκορ 14-6. Ο Άρης στο πρώτο δεκάλεπτο υστερεί αμυντικά και επιθετικά, ψάχνοντας να βρει τα σωστά πατήματα απέναντι σε έναν αντίπαλο που και πάλι δεν κάνει εξαιρετικό παιχνίδι. Το σκορ έφτασε το 20-6, 1:33 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά ευτυχώς μία μικρή αντίδραση του Άρη μείωσε σε 24-14, σκορ που ήταν και το τελικό του δεκαλέπτου.