8-3-1972
Κύπελλο Ελλάδος
Ολυμπιακός-Άρης 1-2

Στάδιο Καραϊσκάκη, Πειραιάς

Ο Άρης με τη σύνθεση που αγωνίστηκε κατά του Ολυμπιακού για το Κύπελλο Ελλάδος. Όρθιοι από αριστερά: Πάλλας, Σπυρίδων, Γούναρης, Αλεξιάδης, Χρηστίδης,Παπαιωάννου Καθιστοί: Μπαλάφας, Σεμερτζής, Ναλμπάντης, Σπυρίδων, Κεραμιδάς

Ο Άρης για δεύτερη φορά τα τελευταία χρόνια απέκλεισε από το κύπελλο Ελλάδος τον Ολυμπιακό με 1-2 κάνοντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση. Προηγήθηκε στο 13΄ με γκολ του Αλεξιάδη και ισοφαρίστηκε στο 25΄ με αντικανονικό γκολ (ξεκινά από φάουλ που δεν καταλογίζεται) του Υβ Τριαντάφυλλου. Στο β΄ημίχρονο η ομάδα μας ξεχύθηκε με όλες της τις δυνάμεις για την πρόκριση, δείχνοντας τις αναμφισβήτητες ικανότητές της. Με αυτοπεποίθηση και μεθοδικότητα ο Άρης θα πετύχει στο 80΄το 1-2 με τον Κώστα Παπαϊωάννου.

Ο Άρης θριάμβευσε δίκαια και καθαρά και γνώρισε την αποθέωση. Ουδέποτε στο παρελθόν ο Άρης ή οποιαδήποτε άλλη ομάδα γνώρισε τέτοιες εκδηλώσεις θαυμασμού από 40.000 φιλάθλους πικραμένους μεν αλλά ακριβοδίκαιους δε. Η ανωτερότητα του Άρεως αναγνωρίστηκε από όλους. Όταν ο διαιτητής του αγώνος κ. Κυριακίδης σφύριξε για τελευταία φορά, η μυριόστομη ιαχή «Άρης» συγκλόνισε την ατμόσφαιρα.

Η «Αθλητική Ηχώ» έγραψε την άλλη μέρα: «O Άρης απέδειξε μετά τη χθεσινή του επιτυχία ότι διαθέτει πανίσχυρο συγκρότημα και δικαίως βρίσκεται ανάμεσα στους πρωταγωνιστές τους πρωταθλήματος. Οι Αρειανοί παίκτες πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση, έπαιξαν αποφασιστικά, ηρωικά, κυνήγησαν την μπάλα, έπαιξαν για να κερδίσουν. Μπράβο τους!».

Πρώτος παίκτης ο Βαγγέλης Συρόπουλος με το έξυπνο και ουσιαστικό παιχνίδι του στη μεσαία γραμμή. Ο Χρηστίδης, καταλυτικός με τις καίριες επεμβάσεις του, παίζοντας πολλές φορές έξω από την εστία του, ο Σπυρίδων ήταν απροσπέλαστος στην άμυνα και καθοδηγητής της ομάδας, καλός και ο Σεμερτζής, ο Αλεξιάδης εκτελεστής στη φάση του γκολ, όπως και ο Παπαϊωάννου που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα.

Ο Άρης, αφού ξεπέρασε ανώδυνα το πρώτο δεκάλεπτο που ο Ολυμπιακός πίεσε ιδιαίτερα, ευτύχησε να προηγηθεί χάρη στην ευφυΐα του Αλεξιάδη που εκμεταλεύτηκε την ασθενή επαναφορά από τη γραμμή του άουτ του τερματοφύλακα Κόη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Πειραιώτες επιτέθηκαν και έχασαν δύο ευκαιρίες μέχρι το 25΄ οπότε και θα ισοφαρίσουν. Η φάση ξεκίνησε με φάουλ που δε θα σφυρίξει ο διαιτητής. Ο Συνετόπουλος θα κλέψει αντικανονικά τη μπάλα από τον Παπαϊωάννου, θα δώσει στον Γκαιτατζή και αυτός στον Τριαντάφυλλο που αμαρκάριστος θα σκοράρει κάνοντας το 1-1.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες μας θα επιτεθούν και με τον Παπαϊωάννου, Αλεξιάδη και Γούναρη θα χάσουν αντίστοιχες ευκαιρίες.

Το β΄ ημίχρονο ξεκινά με δυνατό ρυθμό και από τις δύο ομάδες που διεκδικούν τη νίκη-πρόκριση. Ευκαιρίες δημιουργούνται και από τις δύο ομάδες.

Στο 78΄όμως λεπτό ο Παπαϊωάννου, παίρνει μια απόκρουση της άμυνας και ξεφεύγει από το κέντρο. Ο Γκαιτατζής δεν μπορεί να τον προλάβει. Ο τερματοφύλακας Κόης θα κάνει έξοδο, αλλά δε θα τα καταφέρει να αποκρούσει. Το πλασέ του Παπαϊωάννου θα βρει στο πόδι του και θα καταλήξει στα δίχτυα. Το γκολ της πρόκρισης είναι γεγονός και θα πανηγυριστεί έξαλλα από τους παίκτες μας.

Μέχρι τη λήξη ο Άρης θα καταφέρει να παγώσει το ρυθμό και να σφραγίσει έτσι το εισιτήριο της μεγάλης πρόκρισης.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Χρηστίδης, Πάλλας, Ναλμπάντης (84΄Κωνσταντινίδης), Σπυρίδων, Σεμερτζής, Γούναρης, Κεραμιδάς, Συρόπουλος, Αλεξιάδης, Παπαϊωάννου, Μπαλάφας.

Ολυμπιακός: Kόης, Γκαιτατζής, Αγγελής, Περσίδης, Συνετόπουλος, Παππάς(83΄Καραβίτης), Παμπουλής (78΄Παπαδημητρίου), Βασιλόπουλος, Τριαντάφυλλος, Γιούτσος, Αργυρούδης.

Δηλώσεις

Μακ Γκίνες: Aξίζαμε αυτήν την νίκη. Τα γκολ βέβαια δεν ήταν από τα ωραιότερα του κόσμου αλλά η εργατικότητα των παικτών έδωσε το αποτέλεσμα που θέλαμε.Ήμασταν καλύτεροι και αποδείξαμε ότι ο Άρης μπορεί να πετύχει πολλά πράγματα.

Στο 91΄ λεπτό …

Το ματς ήταν νωρίς το μεσημέρι και ενώ τα εισιτήρια ήταν πουλημένα, το γήπεδο άργησε να γεμίσει λόγω του εργάσιμου της ημέρας.
Στο γήπεδο, στο ένα πέταλο βρίσκονταν λίγοι φίλαθλοι των κιτρίνων, συγκεκριμένα «Ιερολοχίτες». Υπήρχε ήρεμο και φιλικό κλίμα στην κερκίδα. Εντύπωση προκάλεσε η αναγνώριση από τη μεριά των φίλων του Ολυμπιακού της ανωτερότητας του Άρεως. Οι παίχτες στο τέλος χειροκροτήθηκαν για την σπουδαία εμφάνισή τους.
Υποδοχή στο αεροδρόμιο επιφύλασσαν οι Αρειανοί στην αποστολή, όταν προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο της Μίκρας. Μάλιστα, με πομπή που σχημάτισαν οι φίλαθλοι, συνοδεύτηκε η αποστολή στο Χαριλάου.
Σημείωση: Mετά από το παιχνίδι αυτό η ομάδα μας θα παίξει στο αλήστου μνήμης ματς με τον ΠΑΟΚ, με τις γνωστές αθλιότητες του διαιτητή Μίχα και την βαρύτατη τιμωρία παικτών του Άρεως.