ΑΡΗΣ –  ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

2.4.2008

Ημιτελικός Κυπέλλου  Ελλάδος

Νίκη, χωρίς να δεχθεί γκολ
Ο Άρης κατάφερε, έστω και στο τέλος να νικήσει τον Ατρόμητο, και θα πάει στο Περιστέρι με ένα καθαρό σκορ, για να διεκδικήσει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου.

Ο αγώνας, στο κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης», ήταν δύσκολος, γεμάτος νεύρα και ένταση, διακοπές και αποβολές, που εν πολλοίς οφείλονται στο «κατενάτσιο» των Περιστεριωτών, που έπαιξαν μαζική άμυνα, θέλοντας να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Άρης είχε σαφή υπεροχή σε όλον τον αγώνα, αδυνατώντας ωστόσο, να διασπάσει την άντίπαλη άμυνα. Ευτυχώς, το πέναλτι απέδωσε δικαιοσύνη στον αγώνα, και ο Άρης, που ήταν η ομάδα που προσπάθησε περισσότερο, πήρε τη νίκη.

Με δέκα παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι οι δύο αντίπαλοι, λόγω αποβολής των Ίβιτς και Ρόβα, ύστερα από μεταξύ τους διαπληκτισμό.

Από την αρχή φάνηκε τι είδους αγώνα θα παρακολουθούσαν οι 20.000 φίλαθλοι:Μια κλειστή άμυνα που οι Κίτρινοι θα πρεπε να διασπάσουν. Όσο αυτό δε γινόταν και η ώρα περνούσε, τόσο μεγάλωνε η πίεση, το άγχος και τα νεύρα.

Ο Βραζιλιάνος Ζεντίλ

Το πάθος «αποκαλύπτονταν» μέσω των πολύ σκληρών και αντιαθλητικών μαρκαρισμάτων, ενώ η ένταση βρήκε πρόσωπο στην είσοδο ανθρώπων των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο (31’).

Λίγο έλειψε το παιχνίδι να τιναχτεί στον αέρα, αλλά η έγκυρη παρέμβαση των… λίγων ψύχραιμων γλίτωσε τα χειρότερα.

Όπως είναι φυσικό, στα υπόλοιπα δεκαπέντε λεπτά του πρώτου μέρους ο εκνευρισμός παρέμενε στους δύο αντιπάλους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να παίξουν με μυαλό.

Όσον αφορά τώρα το πρώτο μισάωρο, αυτό που παρατηρούσε κανείς ήταν η υπεροχή του Άρη, αλλά ταυτόχρονα η αδυναμία του να γίνει απειλητικός. Ο Ατρόμητος παρατάχθηκε με σαφή αμυντικό προσανατολισμό και προσπαθούσε παράλληλα- όσες φορές του δόθηκε η δυνατότητα- να «παγώσει» τον ρυθμό.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έβλεπε τους Ίβιτς και Νεμπεγλέρα να μην μπορούν να συνεργαστούν στη μεσαία γραμμή, ενώ μόνο με τις φιλότιμες προσπάθειες του Νέτο από τα δεξιά προσπάθησε να ανοίξει χώρους. Αν και τα κενά, στο αριστερό άκρο της άμυνας των φιλοξενούμενων- ο Γελαδάρης αναγκάζονταν να συγκλίνει σε ρόλο σέντερ μπακ- ήταν ορατά, εντούτοις οι παίκτες μας δεν τα εκμεταλλεύτηκαν. Αποτέλεσμα, που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Τα πρώτα ενθαρρυντικά μηνύματα ότι κάτι θα μπορούσε να αλλάξει,ήρθαν με την έναρξη της επανάληψης. Οι παίκτες του Μπάγεβιτς μπήκαν «μεταμορφωμένοι» στον αγωνιστικό χώρο. Πολλές πάσες, ομαδικές προσπάθειες και έξυπνες κινήσεις βοήθησαν τον Άρη να βρει κενούς χώρους. Η μεγαλύτερη στιγμή καταγράφηκε στο 50’ με τον Κόκε.

Το σκηνικό από το 60’ και μετά έδειχνε να πλησιάζει στο άσχημο του πρώτου μέρους. Σχεδόν σε κάθε φάση υπήρχαν μουρμούρες και διαμαρτυρίες. Ανά πάσα ώρα και στιγμή το παιχνίδι σταματούσε, πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν άφησε τον αγώνα να πιάσει αξιοπρεπή ρυθμό.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να αφήσουν πίσω τους τον εκνευρισμό και να επικεντρωθούν στον στόχο. Οι διάδρομοι, όμως, έκλεισαν από την καλοστημένη άμυνα των Περιστεριωτών και το παιχνίδι περιορίστηκε στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τα σκληρά μαρκαρίσματα έκαναν την εμφάνισή τους και εκεί που όλα έδειχναν «λευκή» ισοπαλία, στις καθυστερήσεις οι «κίτρινοι» κέρδισαν πέναλτι. Αυτό προκάλεσε την οργή των ανθρώπων του Ατρόμητου. Ο Ρόβας ήρθε σε διαπληκτισμό με τον Ίβιτς, οι δυο τους αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη και ο Κάλβο ευστόχησε από τα 11 βήματα, με εκτέλεση στυλ Πανένκα, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους χιλιάδες Αρειανούς.

38-GOAL.jpgΟ Κάλβο λυτρώνει και δίνει σοβαρές προϋποθέσεις πρόκρισης στον Άρη
Το 0-0 παρέμενε μέχρι και τις καθυστερήσεις, ωστόσο λίγα λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα, ο ??Τόνι Κάλβο έδωσε τη νίκη στον Αρη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα❗️ Ο ΑΡΗΣ θα κερδίσει και στο δεύτερο παιχνίδι (1-2) και θα πάρει την πρόκριση.

ΑΡΗΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Κέλεμεν, Νέτο, Ρονάλντο, Παπαδόπουλος, Βανγκέλι (61’ Ζεντίλ), Γιάχιτς, Νεμπεγλέρας (82’ Κάλβο), Σιστόν, Ίβιτς, Φελίπε (61’ Γκαρσία), Κόκε

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Μιχαηλίδης, Τρέχο, Ανατολάκης, Ολιβέϊρα, Γελαδάρης, Ρόβας, Ιωάννου, Σκοπελίτης, Νικολόπουλος (58’ Τσίγκας), Κορακάκη (83’ Λε), Περόνε.