ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

2007: Ο Νασιμέντο Μπελέμ και το ωραίο διπλό στο ΟΑΚΑ

Ο αγώνας ήταν σημαντικός και για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε τη δεύτερη θέση, από την οποία φαίνεται ότι απομακρύνεται, ενώ ο Άρης αγκαλιάζει την τέταρτη θέση.

Η ομάδα μας παίζοντας στρωτό και έξυπνο ποδόσφαιρο, με αμυντικό προσανατολισμό αλλά και αντεπιθέσεις, κατόρθωσε να αντέξει στην ισχυρή πίεση των Πρασίνων. Ο Κώστας Χαλκιάς ήταν σε πολύ καλή μέρα και πρωταγωνιστής του αγώνα, μαζί βέβαια με τον Βραζιλιάνο «Πελέ» του Άρη που με το εξαιρετικό του γκολ έδωσε τη νίκη.

Οι παίκτες του ΠΑΟ, και κυρίως ο Σαλπιγγίδης, απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες. Κορυφαία αυτή του 37ου λεπτού όταν μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αρη, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Ευκαιρίες να σκοράρει είχε και ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, ο οποίος στο 18ο λεπτό νικήθηκε από την εντυπωσιακή επέμβαση του Χαλκιά σε κοντινή κεφαλιά.

Ο Αρης προσπάθησε να βγει μπροστά, ψάχνοντας με μπαλιές τον Κόκε, αλλά παρουσίαζε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Το κοντινό πλασέ από πλάγια θέση του Τάσου Κυριάκου στο 11ο λεπτό ήταν ό,τι αξιόλογο είχαν να παρουσιάσουν οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς προοδευτικά άλλαξε. Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να κάνουν ευκαιρίες μεγάλες όπως του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη, ο Κίκε Ερνάντεθ προχώρησε σε αλλαγές που βοήθησαν την ομάδα μας.

Με την πάροδο του χρόνου ο Αρης άρχισε να επισκέπτεται με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Μάλιστα, στο 78ο λεπτό θα μπορούσαμε να προηγηθούμε, όμως το σουτ του Τούτα μπλόκαρε ο Εμπέντε.

Στο 89ο λεπτό ο Άρης πέτυχε το γκολ που θα του χάριζε τη σπουδαία νίκη.. Με ωραίο και ψύχραιμο πλασέ ο Μπέλεμ έβαλε ένα σπουδαίο γκολ.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες μας να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη και τον λιγοστό κόσμο του τριφυλλιού να αποδοκιμάζει τους γηπεδούχους για το αρνητικό αποτέλεσμα.

Οι φάσεις του αγώνα

10ο λεπτό: Ο Σαλπιγγίδης παίρνει τη μπάλα και μπαίνει στην περιοχή, γύρισε στον Μάντζιο, αλλά ο Κολτσίδας απομάκρυνε την τελευταία στιγμή.

11ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Αρη. Ο Κυριάκος βγήκε μόνος απέναντι από τον Εμπέντε, αλλά από πλάγια θέση. Το πλασέ που δοκίμασε πέρασε άουτ.

17o θέση: Ευκαιρία για τους “πράσινους”. Ο Σαλπιγγίδης βγήκε τετ α τετ με τον Χαλκιά, αλλά πλάσαρε άουτ.

18ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Βύντρα, ο Παπαδόπουλος ανενόχλητος μέσα στην περιοχή πιάνει την κεφαλιά και ο Χαλκιάς με δυσκολία πέφτει στη γωνία του και διώχνει.

19ο λεπτό: Γύρισμα του Σαλπιγγίδη από τα αριστερά, ο Μάντζιος αφήνει στον Παπαδόπουλο, ο οποίος βρίσκει αέρα και αποτυγχάνει να πλασάρει από κοντά.

37ο λεπτό: Σέντρα του Σέριτς από τα αριστερά, ο Σαλπιγγίδης μόνος απέναντι από τον Χαλκιά, πιάνει τη σκαστή κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

56ο λεπτό: Ωραίο μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου, ο Χαλκιάς με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

72ο λεπτό: Εξ’επαφής κεφαλιά του Μάντζιου, ο Χαλκιάς αποκρούει με το πόδι.

78΄Σουτ δυνατό του Τούτα,μπλοκάρει ο Εμπέντε.

74ο λεπτό: Ο Ρομέρο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το χέρι και το γκολ ορθώς ακυρώνεται.

89ο λεπτό: Γκολ για τον Αρη! Ωραία ενέργεια του Πέρεθ από τα αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Νασιμέντο, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ, κι αφού πρώτα πέρασε τον Εμπέντε, διαμορφώνει το 1-0