27 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1975

ΑΡΗΣ –ΚΑΣΤΟΡΙΑ 4-0

Πρωτάθλημα 1974-75

Γήπεδο Χαριλάου Θεσσαλονίκης

Ικανοποίηση για τη θαυμάσια απόδοση και την αποτελεσματικότητα του Άρεως, αλλά και αγανάκτηση για τον απαράδεκτο διαιτητή που ακύρωσε άλλα τρία γκολ❗️
Ο Άρης έκανε ένα εντυπωσιακό α΄ημίχρονο, πέτυχε τέσσερα γκολ και έθελξε με την απόδοσή του τους 11.ΟΟΟ περίπου φιλάθλους του.

Στο εξώφυλλο: Δυναμική διεκδίκηση της μπάλας στα καρέ της Καστοριάς

Το παιχνίδι κόντεψε να τινάξει στον αέρα ο ανεκδιήγητος διαιτητής κ. Κόνιαρης που με τις αποφάσεις του προκαλέσε νευρικότητα και αγανάκτηση σε όλους, όχι μόνο για τα τρία γκολ που ακύρωσε,αλλά γενικά για την συμπεριφορά του. Στην διάρκεια του αγώνα, αλλά και στο τέλος ήταν έντονες οι αποδοκιμασίες προς το πρόσωπό του.

Ο Άρης μέσα σε ένα ημίχρονο πέτυχε τέσσερα γκολ, θέλοντας ίσως να πάρει ρεβάνς για την ήττα που είχε δεχτεί με 4-2 στον πρώτο γύρο στην πόλη των «γουναράδων».

Το γκολ…που μέτρησαν

Ο Σταυρίδης σκοράρει, αλλά ο διαιτητής ακυρώνει!

Στο 15΄, πεντακάθαρο γκολ του Σταυρίδη ακυρώνεται ως φάουλ από τον διαιτητή.

Στο 24΄ο Κώστας Δράμπης, μετά από πάσα του Ανανιάδη, άνοιξε το σκορ. Στο 38΄ ο Κούης, με ωραίο ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή,έκανε το 2-0.

Στο 38΄ ήταν η σειρά του Σταυρίδη, που απέφυγε πρώτα με ωραία τρίπλα τον Παράσχο, να κάνει το 3-0 και λίγο πριν τη λήξη ο Κώστας Παπαϊωάννου, μετά από σέντρα του Ανανιάδη, σημείωσε το τέταρτο γκολ. Πραγματική καταιγίδα τερμάτων που σκόρπισε ικανοποίηση και ενθουσιασμό στους Αρειανούς.

Στο β΄ ημίχρονο, φυσιολογικά ο Άρης χαλάρωσε, η Καστοριά πήρε κάποια πρωτοβουλία, ωστόσο οι Κίτρινοι ήταν αυτοί που πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τον Παπαϊωάννου στο 54΄και τον Σταυρίδη στο 63΄, που ο κύριος Κόνιαρης και πάλι ακύρωσε εντελώς αδικαιολόγητα.

Ο ΑΡΗΣ

Το καινούριο πρόσωπο στην ενδεκάδα του Άρη ήταν ο Μίλτος Κουμαριάς. Παίζοντας στο κέντρο ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για όλους. Δυνατός, κινητικός, με καλά μαρκαρίσματα αλλά και συμμετοχή στο παραγωγικό κομμάτι του παιχνιδιού, ο Κουμαριάς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Το παιχνίδι κύλησε πολύ εύκολα για την ομάδα μας, με αποτέλεσμα όλη οι παίκτες να αξιολογούνται με θετική απόδοση. Η αμυντική γραμμή, Πάλλας-Παπάζογλου(αντικατέστησε τον τραυματία Ναλμπάντη), Φοιρός –Σπυρίδων δεν είχαν ιδιαίτερα προβλήματα.

Στα χαφ, εντυπωσιακός,όπως προείπαμε, ο Κουμαριάς. Ο Κώστας Κούης είχε θετική παρουσία, σκόραρε πάλι, έκανε όμως και λάθη. Θαυμάσιος ο Δράμπης που αντικαταστάθηκε χωρίς λόγο, ο Σταυρίδης ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, μέτριος και πάλι ο Ανανιάδης, θετικός ο Παπαϊωάννου που προσπαθεί να επανέλθει, ενώ ο Αλέκος Αλεξιάδης έπαιξε πολύ λίγο.

Γκολ από τον Δράμπη που μέτρησε!

Η Καστοριά έκανε πολύ άσχημη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Με κακή αμυντική λειτουργία, ανύπαρκτο κέντρο και αδύναμη επίθεση, φυσιολογικά υπέκυψε από την αρχή στην ανωτερότητα του Άρεως. Στην επανάληψη, όταν «έσβησαν» οι μηχανές του Άρη, φάνηκε κάπως, έκανε κάποιες φάσεις χωρίς και πάλι να πετύχει κάτι σημαντικό. Καλύτεροι παίκτες της οι Αφεντουλίδης, Αργυρός, Αλεξιάδης και Μοσχοφίδης.

Οι συνθέσεις

AΡΗΣ: Παπαφλωράτος, Πάλλας, Ναλμπάντης( 30΄ Παπάζογλου), Φοιρός, Σπυρίδων, Κουμαριάς, Κούης, Δράμπης, Ανανιάδης, Σταυρίδης,Παπαιωάννου.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Ερμείδης, Τσουλουκίδης (70΄Τσαχουρίδης),Μουτίδης, Αργυρός, Παράσχος, Σιάντσης, Αλεξιάδης, Καραφέσκος(65΄Παπαδόπουλος), Μοσχοφίδης, Κεσίδης, Αφεντουλίδης.

Δηλώσεις

Παναγούλιας: H oμάδα μας απέδειξε ότι παίζει καλό ποδόσφαιρο, χωρίς να έχει θέμα φυσικής κατάστασης ούτε συνοχής. Ο διαιτητής χάλασε τον αγώνα με τις αποφάσεις του και στέρησε τους φιλάθλους από τη χαρά των γκολ. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τους παίκτες μου.

Καλογιάννης: Ο Άρης άξιζε της νίκης, διότι ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Η δουλειά του κ. Παναγούλια φαίνεται να αποδίδει καρπούς. Με ξένισε το σκληρό παιχνίδι κάποιων παικτών του Άρεως, ιδίως του Κουμαριά και του Κούη.

Στο 91΄ λεπτό…

Κόπηκαν 8763 εισιτήρια και εισπράχτηκαν 516.980 δρχ.
Επιστολή διαιτησίας έστειλε ο Άρης στα όργανα της διαιτησίας , διαμαρτυρόμενος για την απαράδεκτη διαιτησία.
Θα σχίσουμε τις …γούνες έλεγαν πολλοί φίλαθλοι, που δεν ξέχασαν την ήττα του Άρεως στον πρώτο γύρο.
Το περίεργο ήταν ότι οι Παράσχος και Ερμείδης, προ του αγώνος, ήταν πολύ σίγουροι για την ομάδα τους. Τελικά ο Ερμείδης μάζεψε τέσσερις και τρεις…φορές την μπάλα από την εστία του.
Όρθιος από τον πάγκο, θυμίζοντας τον Νταν Γεωργιάδη, κοουτσάριζε την Καστοριά ο προπονητής Καλογιάννης.
Σπυρίδων και Μοσχοφίδης με τη λήξη του αγώνος, παρά λίγο να πιαστούν στα …χέρια.
Πρόβλημα με τις φανέλες πριν τον αγώνα. Η Καστοριά ήθελε να παίξει με κίτρινες που εδικαιούτο ο Άρης, ως γηπεδούχος. Τελικά οι Καστοριανοί φόρεσαν κόκκινες με λίγο κίτρινο φανέλες.