2019: Μπαλάρα και επτάρα στη Ξάνθη στο πέσιμο της αυλαίας

Η Ξάνθη έκανε το λάθος να προηγηθεί μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», όμως ο Άρης ήταν καταιγιστικός στη συνέχεια, πέυτυχε εφτά γκολ και γιόρτασε με τον κόσμο του την επιστροφή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις!
Ο Άρης ήταν φανταστικός απέναντι στην Ξάνθη και τη διέλυσε με το εμφατικό 7-2.
ΑΡΗΣ -ΞΑΝΘΗ 7-2

“Κλεάνθης Βικελίδης”

5-5-2019

Η ομάδα, που στο τελείωμα του πρωταθλήματος έπαιξε σπουδαία μπάλα και πήρε τα αποτελέσματα που ήθελε, έκανε ένα τρομερό τελευταίο παιχνίδι. Οι Αρειανοί, ενθουσιασμένοι στην κερκίδα, απόλαυσαν το ματς και χειροκρότησαν τους παίκτες μας. Την παράσταση έκλεψε ο Μανώλης Σιώπης,που σκόραρε για πρώτη φορά στην επαγγελματική καριέρα του.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έκανε τρομακτικό τελευταίο ημίωρο, μέσα σ’ αυτό το διάστημα σημείωσε πέντε τέρματα παίζοντας ποδόσφαιρο κυριαρχίας και κυρίως βγάζοντας πολλές συνεργασίας. Νικολάς Ντιγκινί και Ματέο Γκαρσία σημείωσαν από δύο τέρματα, σκόραραν και οι Γιουνές, Κόρχουτ, Σιώπης.

Ο Άρης, όπως ήταν φυσικό, έλεγχε από την αρχή το ματς. Προσπάθησε να χτυπήσει από τα άκρα με τους Φετφατζίδη, Ματέο Γκαρσία και θα μπορούσε να είχε παραβιάσει νωρίς την εστία της Ξάνθης αλλά στο 9ο λεπτό ο τελευταίος πλάσαρε από πλάγια θέση και είδε την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθε δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ζίφκοβιτς είχε εξαιρετική αντίδραση σε σουτ του Φετφατζίδη

ΤΟ ΛΑΘΟΣ…

Στο 15ο λεπτό, μετά από λάθος του Ματίγια, ο Μπαριέντος βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Άρη, ανατράπηκε από τον Ρόουζ. Το πέναλτι που δόθηκε εκτέλεσε ο Κάστρο εύστοχα κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Το γκολ δεν αποθάρρυνε την ομάδα μας, που ακόμα πιο πιεστικά βγήκε στην επίθεση.

Ο Αρης έβρισκε εύκολα χώρους,βοηθούμενος από το γεγονός ότι η Ξάνθη έπαιζε και αυτή ανοιχτό ποδόσφαιρο.

Στο 21’ ο Ντιγκινί (μετά από πάσα του Σιώπη) βρέθηκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς. Και πάλι όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης είχε σωστή αντίδραση και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 26’ ο Ματέο Γκαρσία ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μπαξεβανίδη, ο Τάσης καταλόγισε πέναλτι, απόφαση που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Νικολάς Ντιγκινί πήρε την μπάλα στα χέρια για να εκτελέσει το πέναλτι αλλά… όλο το γήπεδο απαίτησε να το «χτυπήσει» ο Σιώπης. Ο Σάββας Παντελίδης έδωσε τη συγκατάθεσή του, αλλά ο 24χρονος μέσος απέτυχε να πετύχει το πρώτο γκολ του στην επαγγελματική κατηγορία καθώς και έστειλε την μπάλα πάνω στον Ζίβκοβιτς. Ο Χαμζά Γιουνές πήρε το… ριμπάουντ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Άρης βρήκε τον δρόμο για να αποκτήσει το προβάδισμα στο 31ο λεπτό.

Ο Δεληζήσης με έξυπνη κεφαλιά προς τα πίσω «βρήκε» τον Ματέο Γκαρσία και ο τελευταίος «εκτέλεσε» τον Ζίβκοβιτς (2-1).

Ο Άρης συνέχισε την πίεσή του μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 45΄ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στον Άρη, όταν ο Σιλά ανέτρεψε εντός περιοχής τον Φετφατζίδη,

Το β΄ημίχρονο η βροχή των γκολ θα συνεπάρει τους πάντες στο γήπεδο.

Η Ξάνθη είναι αυτή που θα σκοράρει και πάλι πρώτη.

Στο 50ο λεπτό, συνεργασία τεσσάρων παικτών της Ξάνθης, ο Ντουρίτσκοβιτς, τελευταίος παραλήπτης, πλασάρει τον Χουλιάν Κουέστα και κανει το 2-2.

Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι απέκτησε έντονο ρυθμό. Ο Άρης πίεσε ασφυκτικά την Ξάνθη, πετυχαίνοντας 5 γκολ.

Στο 69’ ο Νικολάς Ντιγκινί ήταν δημιουργός και εκτελεστής. Γιατί από δική του εξαιρετική μπαλιά στον Γιουνές στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης, ο Τυνήσιος επιθετικός βρέθηκε σε θέση βολής. Ο Γιουνές προτίμησε να δώσει πάλι στον Ντιγκινί, που με ωραία κίνηση έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα μας.

Στο 72΄ ο εξαιρετικός Γιουνές σέρβιρε την μπάλα στον Κόρχουτ ο οποίος διαμόρφωσε το 4-2.

Στο 78ο λεπτό, ο Μαρτίνες έκανε εξαιρετική λόμπα πάσα στον Ματίγια, ο Ισπανός σέρβιρε στον Ντιγκινί ο οποίος ολομόναχος (περίπου) από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 5-2.

Το πάρτι θα συνεχιστεί, ενώ το γήπεδο όλο χορεύει σε κιτρινόμαυρο ρυθμό. Ο Νικολά Ντιγκινί με πάσα ακριβείας βρήκε τον Ματέο Γκαρσία στο ύψος του πέναλτι ο οποίος εκτέλεσε τον Ζίβκοβιτς για το 6-2.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Άρης κέρδισε πέναλτι και ο Μανώλης Σιώπης βρέθηκε για δεύτερη φορά απέναντι από τον Ζίβκοβιτς. Αυτή τη φορά, μέσα σε γενική αποθέωση σκόραρε και έγραψε το θριαμβευτικό 7-2.

Ο Χαμζά Γιουνές έκανε εντυπωσιακή επιστροφή στο βασικό σχήμα, ίσως στην καλύτερη φετινή εμφάνισή του.

Ο Νίκο Μαρτίνες μπήκε στο παιχνίδι στο 58ο λεπτό και βοήθησε πολύ στο δημιουργικό κομμάτι..

Η Ξάνθη βρέθηκε σε κακή μέρα και βίωσε μια άσχημη εμπειρία στον «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι αμυντικοί με πρώτο και καλύτερο τον τερματοφύλακα Ζίβκοβιτς, θα θυμούνται για πολύ καιρό το παιχνίδι αυτό.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ(Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης (58’ Σόουζα), Κόρχουτ, Ροουζ, Δεληζήσης, Σιώπης, Ματίγια, Φετφατζίδης (58’ Μαρτίνες), Ματέο Γκαρσία, Ντιγκινί, Γιουνές (75’ Τόνσο)

ΞΑΝΘΗ(Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντουρίτσκοβιτς (85’ Φασίδης), Αλμέιδα, Μπαξεβανίδης, Κάστρο, Μπαριέντος, Κοβάσεβιτς, Ντίρεσταμ, Σιλά, Θυμιάνης (65’ Ντε Λούκας), Ουίλιαμ (72’ Καμαρά)