1966: Απογοητευτική ήττα από τον Πιερικό

(στο εξώφυλλο ο Χρηστίδης εν δράσει)
Ο ΑΡΗΣ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΥ...
Απογοήτευσε ο Άρης, ηττήθηκε από τον Πιερικό
Νεύρα και έντονες αποδοκιμασίες στο Χαριλάου.

Οι "Κίτρινοι" πραγματοποίησαν την χειρότερη φετινή εμφάνισή τους, σκορπώντας απογοήτευση στους φιλάθλους και έτσι η ήττα ήρθε φυσιολογικά από τον Πιερικό, που δίνει τη δική του μάχη για τη σωτηρία του.

Ο τερματοφύλακας Δοκός μπλοκάρει ενώ δεξιά ο Συρόπουλος δεν κατόρθωσε να προλάβει τη φάση!

Με τρομερά ευάλωτη άμυνα, ανύπαρκτο κέντρο και αναιμική επίθεση είναι λογικό ότι ο Άρης δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα, ιδιαίτερα μάλιστα όταν απέναντί του έχει μια ομάδα, που έπαιζε την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε μέσα στη γενική μετριότητα από τη μεριά και των δύο ομάδων. Κακό θέαμα, ελάχιστες φάσεις, μηδενικές ευκαιρίες για γκολ.
Στο β΄μέρος οι Κατερινιώτες μπήκαν πιο δυναμικά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.Κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με δύο τέρματα διαφορά μέσα σε πέντε λεπτά, από το 63΄ ως το 68΄, με σκόρερ και των δύο τερμάτων τον Σιδηρόπουλο Π.
Η αντίδραση του Άρεως ήταν νευρική και επιπόλαια. Μέσα σε έντονα αρνητική ατμόσφαιρα και αποδοκιμασίες, οι όποιες προσπάθειες των ποδοσφαιριστών εύκολα ή δύσκολα αντιμετωπίζονταν από την άμυνα του Πιερικού. Το μόνο που θα καταφέρει η ομάδα μας είναι να μειώσει στο 81' με τον Δεμίρη, που θα κάνει το 1-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Αρνητικός, ασύνδετος, έως αδιάφορος ήταν ο Άρης. Η πλειοψηφία των παικτών του απουσίαζε από το γήπεδο. Μόνον ο Γριμπελάκος έδωσε τις μάχες του, ενώ προσπάθησαν και οι Δεμίρης και Σπυρίδωνας.

Ο Σιδηρόπουλος κατορθώνει να σκοράρει, αφού η μπάλα περνάει από τον Ναλμπάντη και καταλήγει στην γωνία του Χρηστίδη!
Οι Κατερινιώτες πήραν τελικώς τη νίκη που ήθελαν για την παραμονή τους. Στο πρώτο μέρος ήταν εντελώς ακίνδυνοι,αλλά στην επανάληψη πέτυχαν τα γκολ και κατόπιν κράτησαν σχετικά άνετα τη νίκη. Ξεχώρισε βέβαια ο σκόρερ Σιδηρόπουλος Π. και οι Χριστοφορίδης και Κυζίρογλου.
Τον αγώνα διηύθυνε με απόλυτη επιτυχία ο Ιταλός διαιτητής κ. Νετσιόνι.
Οι συνθέσεις:
AΡΗΣ: Χρηστίδης, Καμπουρλάζος, Ναλμπάντης, Σπυρίδων, Γριμπελάκος, Ψηφίδης, Κωνστασταντινίδης, Φιλίππου, Αλεξιάδης ,Δεμίρης, Συρόπουλος.
Πιερικός: Δοκάς, Κυζίρογλου, Καμπάς, Πορτοκαλίδης, Μυστακίδης ,Σιδηρόπουλος Π, Σιδηρόπουλος Θ, Γιαννούλης, Φελεκίδης, Φουλίδης,Χριστοφορίδης.

Έτσι είδε γελοιογράφος αθλητικής εφημερίδας της πόλης μας τον Άρη μετά την ήττα του από τον Πιερικό

Στο 91΄ λεπτό...
Έντονες ήταν οι αποδοκιμασίες μετά τη λήξη του παιχνιδιού. Τα αποδυτήρια του Άρη μύριζαν "μπαρούτι", ενώ οι φωνές ακούγονταν μέχρι έξω στον δρόμο.

Μετά την επίτευξη του δευτέρου τέρματος του Πιερικού, πολλοί φίλαθλοι του Άρεως άρχισαν να αποχωρούν διαμαρτυρόμενοι από το γήπεδο.

Σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο πρόεδρος του Άρεως κ.Γρηγοριάδης ζήτησε από τους παίκτες να αναλάβουν τις ευθύνες τους και απείλησε με την επιβολή προστίμου.
Κόπηκαν 3.678 εισιτήρια και εισπράχθηκαν 98..930 δρχ.