1959: Μεγάλο διπλό στον Πειραιά επί του Εθνικού

Το 1958-59 ο πρωταθλητής Θεσσαλονίκης Άρης αγωνίστηκε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εναντίον των καλύτερων ελληνικών ομάδων. Επρόκειτο για την τελευταία φορά που διοργανώνονταν τοπικό καθώς και πανελλήνιο πρωτάθλημα, αφού από την επόμενη χρονιά και μετά θα είχαμε την θέσπιση της Α' Εθνικής. Ο Άρης στο τελευταίο αυτό πανελλήνιο πρωτάθλημα ήταν μέτριος, παρόλα αυτά στις 31 Μάη 1959 πέτυχε μια μεγάλη νίκη στον Πειραιά κερδίζοντας με 1-3 τον ισχυρό τότε Εθνικό.

(στο εξώφυλλο το ένα από τα γκολ του Άρη)
Οι κίτρινοι θα μπορούσαν να πετύχουν μεγαλύτερο σκορ, αλλά η διαιτησία του Νικηφοράκη ήταν εχθρική ακυρώνοντας ένα ακόμη γκολ τους, ενώ έδωσε και ένα ανύπαρκτο πέναλτυ στους πειραιώτες.

Σύνθεση του Άρη κατά τη σεζόν 1958-59

Οι κίτρινοι μπήκαν πολύ δυνατά, χάνοντας πολλές ευκαιρίες ήδη από τα πρώτα λεπτά. Στο 33΄ προηγήθηκαν με ωραίο σουτ του Σπανόπουλου που πέντε λεπτά αργότερα είχε και κάθετο δοκάρι. Στο 39' ο Καλλιοτζής έκανε το 0-2 με απευθείας χτύπημα φάουλ. Στο 42' και ενώ δύο παίκτες του Εθνικού ήταν σε θέση οφσάιντ, ο διαιτητής έδωσε περιέργως πέναλτυ σε μαρκάρισμα του Νανάκου και ο Εθνικός μείωσε σε 1-2. Ο Καλλιοτζής πέτυχε ένα ακόμη τέρμα στο 75', με σουτ-βολέ που "έγλυψε" μάλιστα το οριζόντιο δοκάρι από μέσα!
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης: Πετράκης, Νανάκος, Παναγούλιας, Τσολακούδης, Κεμαλίδης, Χατζηκώστας, Σπανόπουλος, Καλλιοτζής, Πέρρος, Πασχαλίδης, Παπουτσόπουλος
Εθνικός: Μακρυωνίτης, Τατάκης, Κοζομπόλης, Ιωάννου, Σιδέρης, Καρνασόπουλος, Γράφας, Γιακουμάκης, Τσερεγκώφ, Γεωργούλης, Πέστροφας