1961: Συντριβή για τον Άρη, αλλά τελευταία ήττα για μισό αιώνα...

Ο τερματοφύλακας του Άρη Πετράκης μπροστά σε κίνδυνο για την εστία του
Στις 18 Ιουνίου 1961 ο Άρης υποδέχεται για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος τον Πανιώνιο. Το ματς γίνεται στο Χαριλάου και κανείς δεν πιστεύει τα μάτια του με αυτό που βλέπει όταν ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου:

Οι κίτρινοι χάνουν με το επιβλητικό 0-4, χάρη στα γκολ των Σαραβάκου στο 13', Γιαννακόπουλου στο 18' και στο 34' και του Χαϊτά στο 42'! Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπαίνει δυνατά και πιέζει, αλλά το μόνο που κατορθώνει είναι να μειώσει στο 48' με γκολ του Παύλου Πασχαλίδη. Ο Σαραβάκος όπως πετυχαίνει και πέμπτο τέρμα για την ομάδα του, ενώ ο Ζουρνατζής το μόνο που πετυχαίνει στο 90' είναι να διαμορφώσει το τελικό 2-5!
Οι παίκτες που αγωνίστηκαν για τον Άρη ήταν οι εξής: Πετράκης, Νανάκος, Τσομπάνης, Παπαδόπουλος, Ζουρνατζής, Χατζηκώστας, Βαβουλίδης, Καμπουρλάζος, Πασχαλίδης Κώστας, Ψηφίδης, Πασχαλίδης Παύλος.

Δικαίως οι φίλοι του Άρη αποδοκίμασαν την ομάδα τους που δεν τους είχε συνηθίσει σε τέτοιες ήττες, ακόμη και όταν η απόδοση της ήταν αποκαρδιωτική. Ωστόσο αν οι οπαδοί του Άρη που βρίσκονταν στο γήπεδο εκείνη τη μέρα μπορούσαν να δούνε το μέλλον θα γελούσαν...
Η ήττα της 18ης Ιουνίου 1961 έμελλε να είναι η τελευταία εντός έδρας ήττα του Άρη από τον Πανιώνιο για τα επόμενα 50 χρόνια δημιουργώντας μια από τις μεγαλύτερες παραδόσεις του ελληνικού ποδοσφαίρου! Πραγματικά η παράδοση αυτή δεν έσπασε παρά μόνο το 2011, όταν στις 16 Ιανουαρίου 2011 ό Άρης έχασε με 0-2, χάρη σε δύο γκολ του Μήτρογλου!
Από το 1961 μέχρι το 2011, ο Άρης φιλοξένησε τον Πανιώνιο 47 φορές για το πρωτάθλημα Ελλάδος. Οι κίτρινοι είχαν 34 νίκες ενώ τα υπόλοιπα 13 ματς έληξαν ισόπαλα!