ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

Στο παρά ένα ο ΑΡΗΣ έχασε την πρόκριση στον τελικό

Ο ΑΡΗΣ αν και προηγήθηκε με 2-0 στο 95’, δεν κατόρθωσε για ένα λεπτό μόλις να κερδίσει την πρόκριση. Το 2-1 του Λιβάγια οδήγησε το ματς σε παράταση, ενώ το 2-2 έφερε την Ένωση στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος!!!

Αναγνωριστικά ξεκίνησε ο επαναληπτικός ημιτελικός στο “Κλεάνθης Βικελίδης” ανάμεσα σε ΑΡΗ και ΑΕΚ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το 2-1 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ. Μόλις στο 3’ ο Κόρχουτ θα δει λίγο έξω από την εστία του τον Μπάρκα, θα κάνει το μακρινό σουτ με τον Έλληνα τερματοφύλακα να μπλοκάρει. Ο Φετφατζίδης θα κάνει το δεύτερο σουτ στο παιχνίδι στο 18’, όταν θα κινηθεί παράλληλα εκτός περιοχής έχοντας τρεις αμυντικούς να τον ακολουθούν. Η μπάλα θα βρει στα πόδια του Μπακάκη και θα καταλήξει στον Μπάρκα. Στο 23’ θα επιχειρήσουν οι της Ένωσης, με τον Βέρντε από δεξιά με τον Κουέστα να μαζεύει.

Στο 31’ ο Κόρχουτ θα κλέψει πολύ ωραία από αριστερά όταν ο Βέρντε θα χάσει τη μπάλα, ο Ούγγρος θα κινηθεί στη γραμμή του άουτ θα κάνει την πάσα, αλλά η μπάλα βρήκε στα πόδια του Μπάρκα τελειώνοντας τη φάση. Δύο λεπτά αργότερα ο Κουέστα σε διεκδικούμενη μπαλιά θα χτυπήσει τον Δεληζήση στην έξοδο, με τον Μάνταλο να συνεχίζει τη φάση ενώ ο αμυντικός των κιτρινόμαυρων βρισκόταν στο έδαφος χτυπημένος στο κεφάλι, μη τηρώντας το φερ πλέι. Ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολιβέιρα από τη μικρή περιοχή θα στείλει τη μπάλα στην όδο Παναγούλια πίσω από τη θύρα 3.

Το πρώτο μισό του ματς, είχε ως κάτοχο της μπάλας την ΑΕΚ, που θέλησε να πιέσει στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να έχει την κλασσική ευκαιρία για γκολ. Ο ΑΡΗΣ περισσότερο έπαιξε για το μηδέν στην άμυνα, έχοντας κάποιες στιγμές πανικού, ενώ στις αντεπιθέσεις αν και έφτασε σε ορισμένες φάσεις έξω από την αντίπαλη περιοχή, οι κάθετες πάσες φάνηκαν πολλή εύκολη λεία για τους παίκτες του Καρέρα.

Ο Ολλανδός διαιτητής δεν ψάρωσε στα εύκολα πεσίματα των παικτών της ΑΕΚ, που εκβίασαν τρεις φορές το πέναλτι, αλλά και ορισμένα φάουλ. Πεσίματα στην περιοχή, όπως σε μία φάση που έμοιαζε με το πέναλτι του Τόνσο πριν τέσσερα βράδια στο ΟΑΚΑ.

Το δεύτερο ημίχρονο είναι αυτό που έδωσε σασπένς στο παιχνίδι, αφού ο ΑΡΗΣ κατάφερε να προηγηθεί με τον Μαντσίνι στο 57’ μετά από ωραία προσπάθεια του Φετφατζίδη που πέρασε τον Λόπες στην περιοχή, έφτασε στη γραμμή του άουτ για να δώσει την παράλληλη πάσα στον Αργεντίνο που άνοιξε το σκορ. Η πρώτη προσπάθεια στο τέρμα που ήταν κλασσική για την ΑΕΚ ήταν αυτή του Σιμόες, που βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΑΡΗ, πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος με τον Κουέστα μακριά από την εστία του, η μπάλα πήρε αντίθετη πορεία από δεξιά και στο ύψος του πέναλτι και βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι, σε μία φάση που έγινε στο 75’. Στο 88’ ο Κουέστα θα κάνει τη σωτήρια επέμβαση με τον Ντιγκινί να διπλασιάζει τα τέρματα του ΑΡΗ στο 94’!!! Δίνοντας όχι μόνο σκορ πρόκρισης αλλά και περιθώρια καλύτερης διαχείρισης του παιχνιδιού.

Οι παίκτες του Καρέρα όμως είχαν άλλη άποψη, αφού ο Ιταλός έριξε μέσα όλα του τα όπλα, φανερώνοντας την υπεροπλία του σε όλες τις θέσεις. Ο Λιβάγια θα μειώσει αμέσως το σκορ στο 96’ και θα στείλει το ματς στην παράταση, αφού θα πάρει το ριμπάουντ από την απόκρουση του Κουέστα. Αυτός θα είναι που θα διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του στο 102’, καθώς έμινε μόνος και πλάσαρε τον Κουέστα, με το 2-2 να δίνει την πρόκριση στην ΑΕΚ. Στο 112’ σουτ του Μαρτίνες, στην αγκαλιά του Μπάρκα. Ο Μάνταλος άνοιξε την μπάλα στα αριστερά στον Αραούχο, εκείνος γύρισε δεξιά στον Ολιβέιρα που πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι στο 120', ενώ ο Μάνταλος θα δει την κόκκινη από τον Ολλανδό ρέφερι στο τέλος. Στο 123' Σάσα και Σιμόες είχαν μία έντονη αμψιμαχία για να αποβληθούν τελικά με κόκκινη κάρτα.

ΑΡΗΣ (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Σάσα, Κόρχουτ, Ματίγια, Τόνσο (96΄Μαρτίνες), Φετφατζίδης (78΄Μπα), Γκάμα (89΄Ντιγκινί), Λάρσον (49΄Μαντσίνι), Ιντέγε

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης (46΄Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (64΄Χουλτ), Σιμόες, Κρίστιτσιτς (73΄Αραούχο), Μάνταλος, Βέρντε (65΄Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)

Βοηθοί: Μάριο Ντικς (Ολλανδία) – Χέσελ Στέγκστα (Ολλανδία)

4ος: Διαμαντόπουλος

VAR: Γιόακιμ Κάμφιους (Ολλανδία) – Κωσταράς