ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

Δηλώσεις παικτών Άρη: "Επιθετικό φάουλ στη φάση του γκολ της ΑΕΚ"

Ο Ντιγκινί και ο Σάσα μίλησαν αμέσως μετά τη λήξη του δραματικού ημιτελικού στην κάμερα της nova:

Ο Νικολάς Ντιγκινί εκτίμησε πως κακώς δεν δόθηκε φάουλ στον Μιχάι Κόρχουτ στο πρώτο γκολ του Μάρκο Λιβάγια: «Μετά το 2-0 σκέφτηκα ότι κάναμε ένα πολύ σημαντικό βήμα για τον τελικό. Έμεναν 2-3 λεπτά ακόμα, ξέραμε ότι θα δεχθούμε πίεση, αλλά είχαμε αυτοπεποίθηση για να κρατήσουμε. Δυστυχώς δεχθήκαμε το γκολ και πήγε το ματς στην παράταση. Το περιμέναμε ότι θα μας πιέσουν, αλλά πίστευα ότι θα αντιστεκόμασταν. Στη φάση του γκολ υπάρχει στην αρχή ένα φάουλ στον Κόρχουτ. Αδικηθήκαμε, δεν είδε το VAR ο διαιτητής…Είναι μια πολύ δύσκολη βραδιά για την ομάδα. Είμαστε απογοητευμένοι. Εμείς έχουμε συνηθίσει να έχουμε την υποστήριξη του κόσμου, τους ευχαριστούμε. Αυτό που κρατάμε σαν θετικό είναι ότι είμαστε στην Ευρώπη για δεύτερη σερί σεζόν. Ελπίζω με τον κόσμο μας να έχουμε την ευκαιρία να του δώσουμε χαρά σε κάποιο από τα ευρωπαϊκά παιχνίδια».

Ο Βραζιλιάνος Λούκα Σάσα δήλωσε τα εξής: «Αν είχαμε ακόμα 30 λεπτά θα συνεχίζαμε να τρέχουμε. Τα δώσαμε όλα, προσπαθήσαμε, παλέψαμε, όλοι ξέραμε πόσο σημαντικό ήταν αυτό το παιχνίδι για μας. Είμαστε πολύ απογοητευμένοι, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Δυστυχώς η ατυχία στο τελευταίο λεπτό χτύπησε την πόρτα μας, δεν μπορέσαμε να το αλλάξουμε. Η ΑΕΚ είναι επικίνδυνη επιθετικά, έχει παίκτες που μπορούν να σκοράρουν. Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν καλά, σκοράραμε όμως στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και πήραμε αυτοπεποίθηση. Βάλαμε και το δεύτερο γκολ και εκεί νιώσαμε ότι είμαστε πολύ κοντά, αλλά δεχθήκαμε αυτό το γκολ στο φινάλε και το πληρώσαμε. Είμαστε πάρα πολύ απογοητευμένοι. Ψυχολογικά το γκολ του Λιβάγια ήταν σαν μια γροθιά που μας έριξε νοκ άουτ το γκολ στο φινάλε του αγώνα. Δεν μπορέσαμε να συνέλθουμε μετά από αυτό το γκολ. Είναι δύσκολο να σκεφτώ τώρα το μέλλον μου. Μόλις χάσαμε έναν ημιτελικό, έχουμε κι άλλα ματς να παίξουμε, έχω συμβόλαιο. Πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι ως το τέλος, όταν τελειώσει η σεζόν θα μιλήσουμε με τον πρόεδρο».