2010: Το πρώτο βήμα στην Πολωνία

Γιαγκελόνια-Άρης 1-2

28 Ιουλίου 2010

Γήπεδο Miejski, Μπλιάλιστογκ,Πολωνία

Ο Άρης του Έκτορ Ραούλ Κούπερ έκανε το πρώτο αποφασιστικό βήμα στην Πολωνία για την πρόκριση στο επόμενο γύρο.Με δύο γκολ του εξαιρετικού Τόνι Κάλβο, πέρασε με 2-1 από την έδρα της Γιαγκελόνια και βρίσκεται με το ένα πόδι στα πλέι οφ του Europa League.

Εξώφυλλο: Ο Τόνι Κάλβο σκοράρει και δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση στον Άρη.

Ο επαναληπτικός της επόμενης Πέμπτης (05/08) στο “Κλεάνθης Βικελίδης” είναι σημαντικός,ωστόσο φαντάζει να είναι εύκολος, αφού τα δύο γρήγορα γκολ του Ισπανού έχουν φέρει τον Άρη σε θέση ισχύος απέναντι στους Πολωνούς, καθώς προκρίνεται στην επόμενη φάση ακόμα και με ήττα (με 1-0).

Ο Άρης πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχε και τα δύο του γκολ, όμως στο β’ μέρος επαναπαύθηκε, με συνέπεια να κινδυνεύσει, σε λίγες όμως περιπτώσεις, να ισοφαριστεί.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΜΑΤΣ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Κούπερ, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή των Πολωνών και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σαντομιέρσκι. Προτού όμως προλάβει να σουτάρει, σπρώχτηκε από πίσω και ο νορβηγός διαιτητής, Έσπεν Μπέρντσεν, έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τόνι Κάλβο, ο οποίος με εκτέλεση «αλά Πανένκα» ξεγέλασε τον Σαντομιέρσκι,δίνοντας το πολύτιμο προβάδισμα στους “κίτρινους” στο 4ο λεπτό.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, αφού μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Νέτο σέντραρε από δεξιά και βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Κάλβο, ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε για δεύτερη φορά τον Πολωνό τερματοφύλακα, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση του Άρη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Γιαγκελόνια κατάφερε να μειώσει προτού “κλείσει” το ημίχρονο, αφού στο 24ο λεπτό ο Γκροζίτσκι έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όπου βρέθηκε ο Γκρζιμπ και με ωραίο σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Σηφάκη για το 1-2.

Στο 29ο λεπτό ο Κάλβο βρέθηκε πολύ κοντά στο χατ-τρικ, αλλά το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή εξουδετερώθηκε από τον Σαντομιέρσκι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Τσέζαρεκ δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Β΄ μέρος

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πεσμένος, αφού ο Άρης φάνηκε να βολεύεται με το 2-1 και περιόρισε τις επιθετικές του ενέργειες.

Η αγωνιστική αυτή συμπεριφορά έφερε προ κινδύνου την ομάδα μας στο 61ο λεπτό, όταν ο δραστήριος Γκροζίτσκι ελίχθηκε από αριστερά, απέφυγε τον Γκιάρο, αλλά ευτυχώς για τον Σηφάκη, το σουτ που δοκίμασε, έφυγε παράλληλα με την εστία του και κατέληξε άουτ.

Οι Πολωνοί είχαν την κατοχή ως το τέλος του αγώνα, ήταν όμως φλύαροι επιθετικά και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Άρη.

Ωστόσο και η ομάδα μας δεν έκανε κάποια αξιόλογη επιθετική ενέργεια,αρκούμενη στο σημαντικό προβάδισμα, διαφυλάσσοντας τα νώτα της.

Η τελευταία φάση έγινε ακριβώς στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όταν μια επικίνδυνη κεφαλιά του Κούπιτς πέρασε άουτ και ο Άρης κράτησε τη σπουδαία νίκη.

Διαιτητής: Έσπεν Μπέρντσεν (Νορβηγία)

Γιαγκελόνια (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Σαντομιέρσκι, Καστσέλαν, Λέβτσουκ (23′ Έρμες), Σκέρλα, Κούπιτς, Γκροζίτσκι, Λάτο (60′ Μπούρκχαρντ), Ράνγκελ, Νοραμπουένα, Φρανκόβσκι (82′ Μακουτσέβσκι), Γκρζίμπ

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Γκιάρο, Ναφτί (79′ Πρίττας), Κάλβο (64′ Τσεσνάουσκις), Τόχα, Τσέζαρεκ, Κόκε (70′ Καζναφέρης), Χαβίτο, Λαζαρίδης, Μίτσελ.

Δηλώσεις

Κούπερ:”Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη, αφού πήραμε τρεις σημαντικούς βαθμούς στη πρεμιέρα. Ίσως να μην κάναμε ένα μεγάλο παιχνίδι, αλλά από πλευράς τακτικής ήμασταν πολύ καλοί. Οι ποδοσφαιριστές μου δεν ήταν ξεκούραστοι, παρόλο αυτά κέρδισαν πολλές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου, ενώ η ομάδα δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει τέρματα. Η δε αμυντική λειτουργία της ομάδας ήταν καλή και το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο.

Το ρόστερ δεν έχει κλείσει. Μπήκαμε σε έναν μαραθώνιο. Είναι σημαντικό αυτό που κατάφερε η ομάδα. Έπαιξε όσο ποδόσφαιρο χρειαζόταν για να κερδίσει, κυρίως όμως ελέγξαμε την χαρά μας από τη πρόκριση”.

Στο 91΄λεπτό…

Οπαδοί της Γιαγκελόνια παρενόχλησαν την αποστολή του Άρη στο ξενοδοχείο όπου κατέλυσε η ομάδα ενόψει της αναμέτρησης με την Γιαγκελόνια.
Συγκεκριμένα το βράδυ της Τετάρτης οι παίκτες και το τεχνικό τιμ των κίτρινων ξύπνησαν όταν και άκουσαν φωνές και θόρυβο έξω από το ξενοδοχείο όπου είχαν καταλύσει. Μια ομάδα οπαδών της Γιαγκελόνια είχε μαζευτεί απ’ έξω, με σκοπό να παρενοχλήσει τους παίκτες του Έκτορ Ραούλ Κούπερ. Οι άνθρωποι του Άρη κατέβηκαν κάτω και στη συνέχεια ειδοποίησαν τις Αρχές της περιοχής, όπου απομάκρυνε το πλήθος. Στη συνέχεια οι παίκτες των κίτρινων επέστρεψαν στα δωμάτια τους, χωρίς να υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα.
Με τη μαύρη εμφάνισή του αγωνίστηκε ο Άρης, ενώ άσπρη εμφάνιση είχε η πολωνική ομάδα.
Το γήπεδο της πολωνικής πόλης ήταν κατάμεστο.Υπήρχε ενθουσιασμός από τους Πολωνούς φιλάθλους που δημιούργησαν μια ζεστή ατμόσφαιρα για την ομάδα τους.
Δυναμική παρουσία,όπως πάντα στα μεγάλα ευρωπαϊκά ραντεβού,από τον κόσμο του Άρεως.Φίλαθλοι-εκδρομείς από τη Θεσσαλονίκη αλλά και από την Ευρώπη,πάνω από 800 άτομα, έκαναν έντονη την παρουσία τους, ενώ στο τέλος πανηγύρισαν μαζί με τους παίκτες μας τη μεγάλη νίκη.
Στο μεταξύ, ο Αρης ενδιαφέρεται για τον Καμίλ Γκροζίτσκι. Ο επιθετικός της Γιαγκελόνια εντυπωσίασε τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ στα παιχνίδια με τον Αρη και τη Δευτέρα αναμένεται να υπάρξει εξέλιξη στο θέμα.