ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

2008: Πολύ μικρό βήμα για την πρόκριση

Το όνομα Σλάβεν Κοπρίβνιτσα φάνταζε άγνωστο στους ανθρώπους του Άρη και φυσικά όταν η κληρωτίδα έφερε τους κίτρινους αντιμέτωπους με την άσημη κροατική ομάδα, όλοι ήταν χαρούμενοι. Η είσοδος στους ομίλους του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ φάνταζε εύκολη για τον Άρη που είχε ενισχυθεί με νέο λατινοαμερικάνικο αίμα, όπως τον Ρεγκέιρο και τον Λέμπο.

Στο εξώφυλλο: Τα πανηγύρια των παικτών του Άρη. Τελικά το σκορ αποδείχτηκε πολύ φτωχό για τη ρεβάνς και ο Άρης πολύ κατώτερος της ευρωπαϊκής περίστασης
Στο πρώτο ματς, στις 14 Αυγούστου 2008, στο Κλεάνθης Βικελίδης επικρατούσε εορταστική ατμόσφαιρα. Περίπου 20.000 κόσμου παρά την εποχή, έκαναν την κερκίδα να θυμίζει ...Άρης!
Ο Άρης μπήκε δυνατά, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατόρθωσε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο. Ο προπονητής Ερνάντες ρίσκαρε στο Β΄μέρος περνώντας σαν αλλαγή τους Βλόνταρτσικ και Χαβίτο στην θέση των Κάλβο και Βαγκέλι. Ο Άρης ενισχύθηκε μπροστά και σύντομα η αλλαγή συστήματος καρποφόρησε. Ο Κόκε στο 54' βρέθηκε στο κέντρο της μεγάλης περιοχής, προχώρησε λίγο και πλάσαρε ιδανικά για να ανοίξει το σκορ. Ο Άρης πίεσε για το 2-0 αλλά προς τα μέσα του ημιχρόνου έμεινε από δυνάμεις. Οι Κροάτες ανέλαβαν πρωτοβουλία και χάσανε δύο καλές ευκαιρίες που εξουδετέρωσε ο Κέλεμεν. Στο τέλος το σκορ άφησε και τις δύο ομάδες ικανοποιημένες αφού οι λογαριασμοί έμειναν ανοιχτοί για τη ρεβάνς στην Κροατία.

Το γκολ του Κόκε
Ένας σοβαρός Άρης δεν θα είχε να φοβηθεί τίποτα από την κροατική ομάδα, ωστόσο στη ρεβάνς οι κίτρινοι κάθε άλλο παρά σοβαροί ήταν...

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Κέλεμεν, Βανγκέλι (52 Βλόνταρτσικ), Αουρέλιο, Λέμπο, Γιάχιτς, Γκαρσία, Μπατιόν, Ζεντίλ (64 Νέτο), Ρεγκέιρο, Κάλβο (52 Χαβίτο), Κόκε

ΣΛΑΒΕΝ: Ρόντιτς, Μπόζνια, Λάπιτς, Τζούριτς (79 Κρέσινγκερ), Μπίλεν (68 Γκρεγκούρινα), Ρογκούλι, Τσαβάλ, Γιάγιαλο, Πόλντρουγκατς, Πόσαβετς, Βρούτσινα (79 Σέχιτς).

Να σημειωθεί πως πλην του ομογενούς Βαγκέλι στον αγώνα δεν αγωνίστηκε κανένας Έλληνας για την ομάδα του Άρη.