Θετικό το τεστ του Άρη, ...απέναντι στη Σάλκε!

Τα φιλικά τεστ είναι για τους προπονητές, ωστόσο η απόδοση του Άρη στην Αυστρία κόντρα στη Σαλκε σίγουρα ικανοποίησε και τους φιλάθλους, αφού οι κίτρινοι στάθηκαν πολύ καλά και αν δεν είχαν μπροστά τους τον τρομερό Φάρμαν, θα είχαν πάρει σίγουρα τη νίκη, έστω και φιλική!

Απέναντι σε μία από τις παραδοσιακές ομάδες της Bundesliga, η ομάδα του Ένινγκ ηττήθηκε με 1-0, όμως το σίγουρο είναι πως ο Άρης κάθε άλλο από στεναχωρημένος πρέπει να είναι. Οι παίκτες μας ήταν καλοί σε όλες τις γραμμές, πίεσαν τους Γερμανούς μέχρι το τέλος και σίγουρα αν αξιοποιούσαν τις τέσσερις κλασικές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, θα έφευγαν νικητές.

Οι κίτρινοι πίεζαν ψηλά εμποδίζοντας την ανάπτυξη των Γερμανών και σημείωσαν καλές ευκαιρίες στο α' ημίχρονο. Πρώτα στο 18' απείλησαν με τον Μαντσίνι, στη συνέχεια έφτασε κοντά στο γκολ στο 31' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκανέα, ενώ λίγο πριν το ημίχρονο ο Ρόουζ αστόχησε με το κεφάλι μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γερμανοί μπήκαν μπήκαν με γκολ από τα αποδυτήρια σκοράροντας στο 47' το 1-0 με τον Κουτούτσου. Ο Τούρκος μπήκε στην περιοχή ντριμπλάροντας την άμυνα του Άρη και με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0. Στο 53' ο Φετφατζίδης προσπάθησε να απαντήσει, ντριπλάροντας όποιον βρήκε μέσα στην περιοχή της Σάλκε, αλλά αστοχώντας τελικά μπροστά στον Φάρμαν που έδιωξε με το δεξί πόδι.  Στο 57' ο Άρης είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία, αλλά όυτε Μαντσίνι, ούτε ο Φετφατζίδης κατάφεραν να βάλουν την μπάλα στα δίχτυα. Δεν δημιουργήθηκαν άλλες κλασσικές ευκαιρίες στη συνέχεια αλλά  ο Άρης συνέχισε την θετική εικόνα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης, παρά τις πολές αλλαγές στις οποίες προχώρησε ο Μίχαελ Ένινγκ. Οι κίτρινοι συνέχιζαν να πιέζουν ψηλά και να δημιουργούν κινδύνους, χωρίς ωστόσο να σημειώσουν το γκολ της ισοφάρισης.

Έτσι οι κίτρινοι επιστρέφουν στη Θεσσαλονίκη έχοντας στις αποσκευές τους μια υπέροχη εμπειρία που ιδιαίτερα για τους νεαρούς θα είναι εξαιρετικά χρήσιμη για τη συνέχεια της χρονιάς. Επόμενο ραντεβού την Κυριακή στο σπίτι μας, εναντίον της ΑΕΛ.