Οι αλχημείες στερούν από τον ΑΡΗ ένα ημίχρονο.2-2 με τον ΠΑΣ!

Ο κακός αμυντικά ΑΡΗΣ του πρώτου ημιχρόνου, γύρισε το παιχνίδι από το 0-2 σε 2-2, ενώ θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη αν ήταν πιο προσεκτικός στις δικές του αντεπιθέσεις και τελικές προσπάθειες, απέναντι σε έναν ΠΑΣ που τα έδωσε όλα στο 45λεπτο, αλλά έπεσε σε απόδοση στη συνέχεια.

H πρώτη προσπάθεια στον αγώνα σημειώθηκε στο 6’ όταν μετά από κόντρες ο Πίρσμαν από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα, έκανε το σουτ για να φύγει η μπάλα άουτ. Στο 10’ ο Μπερτόλιο έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Χουτεσιώτη να αποκρούσει. Οι Ηπειρώτες θα είναι αυτοί που θα ανοίξουν το σκορ στο 16’ όταν ο Νάουμετς θα βρεθεί στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μετά από ωραίο συνδυασμό που ξεκίνησε από τον άξονα και τη δεξιά πτέρυγα. Ο Ουκρανός θα κάνει το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κουέστα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, για το 0-1!

ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Ο Φετφατζίδης θα κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά θα αστοχήσει στο 18’ με τον Χουτεσιώτη να διώχνει ξανά. Φάουλ από τον Ματίγια στο 20’ η μπάλα θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Κακή έξοδος στο 22’ από τον Κουέστα θα σκοράρει ο Παντελάκης, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Καρτάλη και την κεφαλιά πάσα του Εραμούσπε, για το 0-2!

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ρόουζ θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.  Στη συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα διατήρησε το σχηματισμό του, περιμένοντας τον αντίπαλο λίγο κάτω από το κέντρο, με τον ΑΡΗ να μην έχει τη διάθεση να γυρίσει τη μπάλα, με τους Γκάμ-Φετφατζίδη να μην έχουν πάρει καθόλου πρωτοβουλίες, πλην του Μπερτόγλιο που προσπάθησε με κάποιες ενέργειες να δημιουργήσει προϋποθέσεις κάποιας απειλής προς την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως κάτι το ιδιαίτερο, πλην της εκτέλεσης φάουλ του Γκάμα στο 46’ που έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Ο νέος τεχνικός του ΑΡΗ Άκης Μάντζιος έκανε κάποιες μετατροπές για να παρουσιάσει την ομάδα του σε αυτό το παιχνίδι, όμως αυτό το πρώτο ημίχρονο έδειξε τις μεγάλες αδυναμίες ορισμένων παικτών, να σηκώσουν το βάρος των απαιτήσεων. Ο Κουέστα για ακόμα ένα ματς δεν μπαίνει στο παιχνίδι συγκεντρωμένος με συνέπεια να γίνει το 2-0. Ο Ματίγια δε μπορεί να ακολουθήσει στις αντεπιθέσεις των αντιπάλων, ούτε να πιέσει την πρώτη πάσα στο κέντρο, με συνέπεια να γίνει το 1-0! Ως γενικότερη συνθήκη από τα πρώτα επίσημα παιχνίδια οι κιτρινόμαυροι αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα στην αμυντική λειτουργία. Σε προσωπικές μονομαχίες, σε μαρκαρίσματα σε δεύτερο ή τρίτο χρόνο, την αλληλοκάλυψη και κυρίως στο αμυντικό τρανζίσιον.

Στο ημίχρονο ο προπονητής των κιτρινόμαυρων, άλλαξε σχέδια βάζοντας μέσα τον Τζέγκο(Ντάτοβιτς έξω) περνώντας δεξιά στην άμυνα τον Σάσα και τον Ρόουζ στα στόπερ, μαζί με τον Δεληζήση.

Με την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο και μετά από κόρνερ, ο Κάστρο θα διώξει από την άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά με την επαναφορά ο Φετφατζίδης θα βρεθεί στην πορεία της μπάλας την οποία θα στείλει στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 1-2 στο 47’, μειώνοντας το σκορ από νωρίς. Από αυτό το σημείο και μετά ο ΑΡΗΣ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, με τις επισκέψεις του στην περιοχή του ΠΑΣ να είναι περισσότερες.

Στο 66’ ο Γκάμα θα κάνει την κάθετη πάσα, ο Μπερτόγλιο θα πάρει το φάουλ και ο Ματίγια θα πάει για την εκτέλεση του έξω από την περιοχή. Το 2-2 ήρθε με τον Ισπανό να βρίσκει δίχτυα, αφού κέρδισε τον Χουτεσιώτη. Εδώ να πούμε πως ο διαιτητής Ευαγγέλου άφηνε τα σκληρά μαρκαρίσματα με τους μέσους του ΑΡΗ να δέχονται πολλά από αυτά κυρίως στο χώρο του κέντρου. Ισορρόπησαν τα Γιάννινα, με τις πολλές αλλαγές από τους δύο πάγκους να ρίχνουν το ρυθμό.

Σουτ του Παμλίδη στο 84’ στα χέρια του Κουέστα η μπάλα. Κάκιστη η εκτέλεση φάουλ του Ματίγια στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με το τελικό 2-2 να είναι ίσως ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Στην αποφώνηση του σημερινού αγώνα, στεκόμαστε στο γεγονός πως ο ΑΡΗΣ λόγω των αλχημειών σε κάθε περίπτωση, θέση, σύστημα, αλλαγές σε κρίσιμα πόστα, χάνει από την ποιότητα του τουλάχιστον αρκετά. Σήμερα έχασε το πρώτο ημίχρονο και το σίγουρο είναι πως πρέπει να βρεθούν λύσεις ως προς τις τοποθετήσεις των παικτών μέσα στην εντεκάδα. Τρεις ήταν οι παίκτες που έπαιξαν στη θέση του δεξιού οπισθοφύλακα. Ενώ ο καλύτερος παίκτης ονόματι Τζέγκο στα μέχρι τώρα επίσημα παιχνίδια ήρθε από τον πάγκο για να δώσει λύσεις, με τον Ματίγια ο οποίος εκτός του δεύτερου γκολ ήταν κάτω της βάσης, όπως και ο Φετφατζίδης θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ. Ο Κουέστα έχουμε πει πως δεν προσφέρει σιγουριά στο τέρμα, όπως και η πιο λάθος αλλαγή που ήταν του Μπερτόλιο, ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου!!!

Οι συνθέσεις:
Άρης (Α. Μάντζιος): Κουέστα, Ροζ, Ντάτκοβιτς (46΄Τζέγκο), Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα (66΄Μαντσίνι), Ματίγια, Γκάμα, Μπερτόλιο (77΄Μάνος), Φετφατζίδης, Λόπεθ
Στον πάγκο: Μπουσέ, Τζέγκο, Μαντσίνι, Μάνος, Σούντγκρεν, Σενγκιέργκης, Χατζηπιρπιρίδης, Μπακούτσης, Μπαγκαλιάνης
ΠΑΣ Γιάννινα (Α. Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Νάουμετς (46΄Κάστρο), Σιόντης, Παμλίδης (87΄Λιάσος), Καρτάλης (64΄Ντομίνγκεζ), Κριζμάν, Λέο (56΄Λώλης)
Στον πάγκο: Γιαννίκογλου, Ντομίνγκεζ, Κάστρο, Ελευθεριάδης, Λιάσος, Οικονομόπουλος, Λώλης, Παντέλης, Πήλιος
Διαιτητές: Ευαγγέλου (Μαυρουδής, Παπαδάκης, 4ος Γρατσάνης, VAR: Κουμπαράκης, Καρσιώτης)