Νέα νίκη επί του Αστέρα και η κορυφή είναι δική μας!

Κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΡΗΣ νίκησε τον κορονοϊό και τον Αστέρα, και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.
ΑΡΗΣ -ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-0
1-11-2020
“Κλεάνθης Βικελίδης”,Θεσσαλονίκη

Ο Άρης, παρά τις απουσίες εξαιτίας των κρουσμάτων κορονοϊού, επικράτησε 1-0 του Αστέρα στο “Κλ. Βικελίδης” και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Το αυτογκόλ του Πασαλίδη στο 55′ έκρινε το ματς.

Ήταν η πέμπτη νίκη σε έξι αγώνες για την ομάδα μας που πάει “τρένο”,φτάνοντας στους 16 βαθμούς,παραμένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή.

Το αυτογκόλ του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη έκρινε τον αγώνα, με τον Άρη να είναι καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του, αλλά να βρίσκει απέναντι έναν εξαιρετικό Παπαδόπουλου που κράτησε όρθια την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις. Βέβαια, κι ο Μάριος Σιαμπάνης, όποτε χρειάστηκε, κράτησε ανέπαφη την εστία του, με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις.

Οι απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών ανάγκασαν τον Άκη Μάντζιο να προχωρήσει σε αλλαγές.Ο Μάριος Σιαμπάνης ήταν κάτω από τα δοκάρια στα άκρα ο Ντάνιελ Μαντσίνι, ενώ την παρθενική εμφάνισή του έκανε και ο Γιοχάν Μπεναλουάν. Με το ίδιο πετυχημένο σχήμα κατέβηκε στο αγώνα ο Αστέρας του Μίλαν Ράσταβατς.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα πολύ επιφυλακτικά.Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 15΄η μπάλα παιζόταν στο κέντρο,δίχως να γίνει καμία φάση στις δύο εστίες.

Ακριβώς στο 15΄το παιχνίδι ζεστάθηκε με την ευκαιρία του Ντανιέλ Μαντσίνι,όταν ο Αργεντίνος από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα πάνω στον Παπαδόπουλο, ενώ στο 33’ ο Δημήτρης Μάνος υποχρέωσε τον τερματοφύλακα του Αστέρα να απομακρύνει σε κόρνερ έπειτα από σουτ εκτός περιοχής.

Ο Μπρούνο Γκάμα ήταν καλά κλεισμένος από τους αμυντικούς του Αστέρα, ενώ οι Ματέο Γκαρσία και Δημήτρης Μάνος έδειξαν δραστήριοι, αλλά χωρίς ουσία στην τελική προσπάθεια.

Στον αντίποδα, ο Αστέρας ανέβηκε μετά το 25ο λεπτό,κυρίως μέσω στημένων φάσεων. Σε μία εξ αυτών, ο Πασαλίδης πήρε την κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μουνάφο, Σιαμπάνης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Μπαράλες έδωσε πολλές μάχες με τον Γιοχάν Μπεναλουάν στις οποίες νικητής τις περισσότερες φορές ήταν ο νέος άσσος του Άρεως.

Β΄ΜΈΡΟΣ

Ο ΑΡΗΣ στην επανάληψη μπήκε πολύ δυνατά και αποφασισμένα, κλείνοντας από το πρώτο λεπτό τον Αστέρα στα καρέ του.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα μας είχε τρεις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στις δύο εξ’ αυτών ο Δημήτρης Μάνος είχε κακή εκτέλεση, το ίδιο και ο Μπρούνο Γκάμα στο 53’, όταν σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Αστέρα.

Στο 54΄ ο Άρης προηγήθηκε.Ο Μπρούνο Γκάμα κινήθηκε εξαιρετικά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και στην παράλληλη σέντρα ο Πασαλίδης έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-1).
Ακριβώς με τη σέντρα οι παίκτες μας έκλεψαν με τον Γκαρσία να πασάρει εξαιρετικά στον Μάνο,που πλάσαρε, αλλά ο Πασαλίδης λειτούργησε σωτήρια απομακρύνοντας την μπάλα.

Ο Άρης είχε ενέργεια και συνέχισε να παράγει φάσεις, ειδικά μετά την είσοδο στον αγώνα του Σιάντε Σίλβα. Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα ο Πορτογάλος δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ για τον Άρη, αλλά με το τελείωμά του μάλλον αδίκησε την προσπάθειά του στο 64’. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Πορτογάλος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα (έπειτα από μπαλιά του Ματέο Γκαρσία) αλλά σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ήταν το καλύτερο σημείο του αγώνα για την ομάδα μας που έδειχνε αποφασισμένη να επιβληθεί και να πάρει τη νίκη.

Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές για να αλλάξουν ή να σταθεροποιήσουν την εικόνα των ομάδων τους στο γήπεδο με νικητή στη σκακιέρα των προπονητών τον Μάντζιο,μια και βοήθησαν πολύ και ο Σίλβα και ο Κάτσε που μπήκαν ως αλλαγές.

Ο Αστέρας προσπάθησε να πιέσει στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα, ο Άρης ξεκάθαρα έψαξε την κόντρα επίπεδο με σκοπό την εύρεση του δεύτερου τέρματος. Θα μπορούσε να το είχε βρει στο 83’ όταν ο Μάνος βρέθηκε απέναντι στον Παπαδόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα και πάλι τον νίκησε.

Στο 89΄οι Αρκάδες πλησίασαν στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Μπαράλες,ωστόσο ο Σιαμπάνης αντέδρασε και πάλι εξαιρετικά,αποκρούοντας την μπάλα.

Ο ΑΡΗΣ πήρε μια σπουδαιότατη και ολότελα δίκαιη νίκη.Η ομάδα ξεπέρασε το πρόβλημα και την αποχή από την ενεργό δράση λόγω της πανδημίας,νίκησε με καλή εμφάνιση και έδειξε ότι η πορεία της δεν είναι τυχαία.

Σταθερός και έτοιμος για να παίξει έδειξε ο τερματοφύλακας Σιαμπάνης που είχε δύο θετικές επεμβάσεις.Εξαιρετικός και πάλι ο Σάκιτς,δείχνει να βρίσκει το εαυτό του ο Σούντγκρεν, καλό το ντεμπούτο του Μπεναλουάν που θέλει παιχνίδια για να αποκτήσει αγωνιστικό ρυθμό.Άλλη μια θετική εμφάνιση έκανε ο Δεληζήσης.
Ο Τζέιμς Τζέγκο ήταν κυρίαρχος στη μεσαία γραμμή και τα δικά του κλεψίματα έδωσαν τη δυνατότητα στον Άρη να βγει μπροστά.
Αρκετή δουλειά και από τον Ματίγια,ηγέτης και δημιουργός του γκολ ο Γκάμα, είχε καλές και κακές στιγμές ο Γκαρσία που προς το τέλος κουράστηκε.Ανέβηκε πολύ στο β΄μέρος ο Μάνος και βοήθησε, ο Σίλβα που μπήκε στη θέση του Μαντσίνι έδειξε καλά προσόντα,καθώς φαίνεται ταχύς και εκρηκτικός.

Ο Αστέρας που έχει κάνει καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, ήταν μέτριος κυρίως γιατί η μεσοεπιθετική γραμμή δεν δημιούργησε φάσεις για να μπορέσει να πάρει κάτι από παιχνίδι.

Καλή σχετικά η διαιτησία του κ. Φωτιά που εμπιστεύτηκε το VAR και δεν υπέδειξε κάτι σε «αγκάλιασμα» του Μπαράλες από τον Μπεναλουάν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έκρινε ότι δεν υπήρξε παράβαση σε πτώση του Ματέο Γκαρσία στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Δεληζήσης, Σάκιτς, Ματίγια (84’ Λόπεθ), Τζέγκο, Μπρούνο Γκάμα (76’ Κάτσε), Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι (61’ Σίλβα), Μάνος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης (88’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Σουάρεθ, Μουνάφο, Βαλιέντε (74’ Ιγκλέσιας), Ριέρα (61’ Ροντρίγκο), Λέο (74’ Σίτο), Κρέσπι (61’ Ορόσκο), Μπαράλες.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μάντζιος: Ήμασταν κατά κράτος καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο. Το δεκαπενθήμερο που περάσαμε ήταν δύσκολο. Ήταν ερωτηματικό πώς θα παρουσιαστούμε. Είχαμε την ευκαιρία με τον Μαντσίνι αλλά δεν είχαμε ταχύτητα και ένταση. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι. Μετά, μας έπιασε λίγο η αυτοσυντήρηση για να κρατήσουμε το σκορ, ώστε να μπορέσουμε να συντηρηθούμε και στις υψηλές θέσεις που είναι ο στόχος μας.
Νομίζω πως μας βοήθησε πάρα πολύ η παρουσία του Γκαρσία στο κέντρο. Βρήκε τους χώρους που ήθελε. Έχει την ταχύτητα. Ήταν σημαντική η βοήθεια του, όπως σημαντική ήταν και η βοήθεια των παιδιών που μπήκαν. Έδωσαν τα πάντα για την ομάδα.
Είχαμε πολλά προβλήματα. 7 παιδιά συν το καινούργιο περιστατικό με τον κορωνοϊό, με τον Ρόουζ τιμωρημένο και τον Σάσα τραυματία. Δεν σταθήκαμε σε αυτό. Θέλαμε τη νίκη. Με την εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, την πήραμε δίκαια.
Μετά το τρίποντο μετράει η βελτίωση και η εξέλιξη της ομάδας. Το σημαντικό είναι η ομάδα να εδραιώνεται και να μπορεί να παίρνει τους βαθμούς που πρέπει. Ευελπιστώ σιγά σιγά να έχουμε και περισσότερα γκολ.
Είναι ωραίο. Μας αρέσει σε όλους. Έχει πάρα πολλά παιχνίδια και πρέπει να είμαστε πολύ σοβαροί. Όλες οι ομάδες δεν έχουν καλό ρυθμό, έχουν διαστήματα. Κοιτάμε να βελτιωνόμαστε παιχνίδι προς παιχνίδι”.

Μίλος Ράσταβατς: “Δεν καταφέραμε να μπούμε όπως θέλαμε στο ματς. Υπήρχε ένας μεγάλος αριθμός λαθών στο παιχνίδι και είναι ένας από τους λόγους που δεν καταφέραμε να έχουμε ευκαιρίες.Πριν από το γκολ είχαμε αρκετά λάθη. Ο Άρης τα κατάφερε καλύτερα από εμάς. Μετά είναι δύσκολο να ακολουθήσεις τον ρυθμό αυτό είναι ένα μέρος και μετά ακολουθεί η φυσική κατάσταση των παικτών”.

Στο 91΄ λεπτό…

Νέα νίκη πολύ σημαντική για την ομάδα μας που προερχόταν από διαδοχικά κρούσματα κορονοιου και αναγκάστηκε να παίξει δίχως πέντε ποδοσφαιριστές της.
Υπενθυμίζουμε ότι είχε αναβληθεί λόγω κορονοιού το μας με την Λάρισα και όλο αυτό το δεκαπενθήμερο η ομάδα βίωσε μια πρωτόγνωρη κατάσταση.
Ήταν η πέμπτη νίκη για για τον Άρη που έχει και μία ισοπαλία,χωρίς να έχει χάσει κανένα ματς.
Ένα μεγάλο πανό ήταν ανηρτημένο στη Θύρα 1 από τους Ιερολοχίτες που εξέφραζε μήνυμα συμπαράστασης στον αρμενικό λαό που δοκιμάζεται από την τουρκική επιθετικότητα.
Ιδιαίτερο χαιρετισμό είχε ο ηγέτης του Άρεως Θόδωρος Καρυπίδης με τον Μπαράλες του Αστέρα.
Ο νέος χλοοτάπητας του γηπέδου μας ήταν σε εξαιρετική κατάσταση.
Ντεμπούτο με την φανέλα του Αρεως έκαναν τα δύο τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα ο Μπεναλουάν και ο Σίλβα.
Ο χρόνος θα δείξει αν το “μαύρο διαμάντι” ο Πορτογάλος Σίλβα θα είναι η αποκάλυψη της χρονιάς για τον Άρη. O ίδιος δήλωσε:” Έχουμε πολύ καλή ομάδα κι εγώ αισθάνθηκα πολύ όμορφα με το ντεμπούτο μου. Μου αρέσει η ομάδα, πιστεύω ότι παίζουμε και θα παίξουμε καλύτερο ποδόσφαιρο στην συνέχεια και πιστεύω ότι μέρα με την μέρα θα είμαστε καλύτεροι…”.