2007: Εδώ είναι Βικελίδης, ευρωπαϊκή τριάρα στον Ερυθρό Αστέρα

Αρης-Ερυθρός Αστέρας 3-0
2η αγωνιστική ομίλων Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ
“Κλεάνθης Βικελίδης”, Θεσσαλονίκη, 8-11-2007

Ο Αρης φορτσάροντας στο τέλος συνέτριψε τον Ερυθρό Άστέρα με 3-0

Δέκα πέντε λεπτά ήταν αρκετά να απογειώσουν τον Άρη χθες βράδυ στο Χαριλάου. Οι αλλαγές του Ντούσαν Μπάγεβιτς έφεραν τα πάνω κάτω στο γήπεδο και μετέτρεψαν ένα μέτριο και ισορροπημένο ματς σε έναν από τους μεγαλύτερους θριάμβους της ομάδας της Θεσσαλονίκης στην ευρωπαϊκή ιστορία της.

Το παιχνίδι έγινε στο “Κλεάνθης Βικελίδης” μπροστά σε περίπου 20.000 κόσμο,στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Σέρχιο Κόκε και τον πιτσιρικά Θανάση Παπάζογλου.

Ο Αρης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με το προσφιλές 4-4-1-1 να μην αλλάζει για τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ο μοναδικός προωθημένος της ομάδας μας, Σέρχιο Κόκε, γνώρισε αμέσως το δυνατό παιχνίδι των Σέρβων και ειδικά στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα που ήταν γεμάτα φάουλ και σκληρές προσπάθειες των αμυνομένων των δύο ομάδων, σε μία προσπάθεια να πάρουν ψυχολογικό πλεονέκτημα έναντι του αντιπάλου.

Η ομάδα μας το πέτυχε αυτό, αλλά η πρώτη ανησυχία ήρθε για τον τερματοφύλακα του Αρη στο 14’. Ο Μολίνα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Καστίγιο πρόλαβε να βρεθεί μεταξύ των αμυντικών του Αρη και του Κώστα Χαλκιά, αλλά η μπάλα κόντραρε και αναπήδησε στην μικρή περιοχή. Ο Χαλκιάς τελικά μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Αστέρας πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες στη συνέχεια και είχε και μία καλή στιγμή στο 28’, όταν ο Αντζέλκοβιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μιλίγιας έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, αλλά ο Χαλκιάς έκανε μία εντυπωσιακή επέμβαση.

Ο Αρης δεν κατάφερνε να διασπάσει την διπλή αμυντική ζώνη των φιλοξενούμενων, παρά τις κάθετες σέντρες προς τον Χαβίτο. Ενα σουτ του Φελίπε Σανσόν και μία κόντρα του Κόκε που πήγε προς την αντίπαλη εστία ήταν οι καλύτερες στιγμές των γηπεδούχων, σε ένα πρώτο ημίχρονο αρκετά κακό.

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ ΣΤΟ Β΄ΜΕΡΟΣ

Ο Μπάγεβιτς, είδε την άμυνά του να ανταποκρίνεται στην πίεση που ασκήθηκε από το έξυπνο παιχνίδι του Ερυθρού Αστέρα, με αιχμή τον Κόρομαν και κινητήριο μοχλό το Μίλιγιας.

Αρχικά δοκίμασε να αλλάξει πράγματα με εσωτερικές αλλαγές, φέρνοντας πότε τον Χαβίτο αριστερά και το Φελίπε δεξιά, αλλά διέκρινε ότι οι μέσοι του δεν μπορούσαν να τροφοδοτήσουν τον Κόκε που έμενε είτε πολύ μόνος, είτε αναγκαζόταν να αδειάζει την περιοχή με κινήσεις στα πλάγια.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 54′. Ο Παπάζογλου πήγε στην κορυφή της επίθεσης, ο Κόκε στα πλάγια αλλά γρήγορα κι αυτό άλλαξε (σωστά) από το Μπάγεβιτς που με την είσοδο του Κάλβο και μετά του Σιστόν έφερε το παιχνίδι στον απόλυτο έλεγχο του.

Ο Παπάζογλου στην κορυφή, ο Κόκε πίσω του, Κάλβο και Σιστόν στα άκρα του γηπέδου, είχαν το ξέσπασμα που οδήγησε στο θρίαμβο. Μετά το πρώτο γκολ, το παιχνίδι άνοιξε. Ο Άρης κλείδωσε την άμυνά του, βγήκε μπροστά έχοντας αυτή τη φορά και πολλούς ελεύθερους χώρους.

Κάποιοι τραυματισμοί από τα σκληρά μαρκαρίσματα που συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος αποδιοργάνωσαν τις δύο ομάδες, ωστόσο ευνοημένος αποδείχθηκε ο Αρης.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο επιφύλασσε φοβερές συγκινήσεις για τους φίλους του Άρη.

Οι παίκτες μας,σε ένα παιχνίδι που φαινόταν ότι πήγαινε σε ένα στείρο 0-0,με ένα τρομερό ξέσπασμα θα σκοράρουν τρεις φορές και θα πάρουν μια μεγάλη νίκη.

Στο 76’ ο Κόκε έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και κεντρικά, ο Αντζέλκοβιτς προσπάθησε να διώξει, αλλά ουσιαστικά τροφοδότησε τον Παπάζογλου, ο οποίος έκανε κοντρόλ και σούταρε χωρίς να σκάσει η μπάλα κάτω, “κεραυνοβολώντας” τον Ιβάν Ραντζέλοβιτς.

Αυτο ήταν το γκολ λες και ήταν το κλειδί που ξεκλείδωσε την άμυνα των Σέρβων ή το μπαρούτι που έβαλε φωτιά στον αγώνα…

Το ματς άνοιξε με τους Σέρβους να χάνουν την ψυχραιμία και τις θέσεις τους και τους παίκτες μας να αρχίσουν να ρολάρουν και να βρίσκονται εξαιρετικά απειλώντας και με άλλο γκολ.

Στο 90’ η αποκάλυψη του αγώνα, ο Παπάζογλου αποφάσισε να αναλάβει και πάλι δράση. Πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, χωρίς άλλο στήριγμα δίπλα του, έκανε μία μικρή κούρσα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατό σουτ από πολύ πλάγια θέση κατάφερε να βρει και πάλι δίχτυα.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από τους παραληρούντες Αρειανούς στην κερκίδα θα γίνει και το 3-0.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ήταν η σειρά του Κόκε. Ο Ισπανός επιθετικός έκανε προσπάθεια από τα αριστερά, πέρασε έναν αντίπαλο έξω από την μεγάλη περιοχή και με υπέροχο τρόπο «άδειασε» έναν εντός και με δεξί πλασέ έκανε το τελικό 3-0.

Καλή η διαιτησία του Ρώσου Ιβανώφ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

15′ Κόρνερ του Μολίνα, μπέρδεμα στην άμυνα του Άρη, μπλοκάρει ο Χαλκιάς.
16′ Κόρνερ του Χαβίτο, προβολή του Γκαρσία, μπλοκάρει ο Ραντζέλοβιτς.
28′ Ο Χαλκιάς λέει όχι σε κεφαλιά του Μίλιγιας μέσα από την περιοχή.
43′ Από κόντρα του Γκάιγ στον Κόκε η μπάλα πάει προς την εστία, αλλά μπλοκάρει ο Ραντζέλοβιτς.
61′ Φάουλ του Φελίπε, κεφαλιά του Παπάζογλου, άουτ.
77′ Ο Παπάζογλου μέσα στην περιοχή, σουτάρει δυνατά, 1-0.
79′ Σουτ του Αντζέλκοβιτς άουτ.
86′ Σουτ του Κάλβο άουτ.
88′ Σουτ του Κόκε άουτ.
90′ Ο Παπάζογλου μπαίνει εντυπωσιακά στην περιοχή και εκτελεί τον Ρταζέλοβιτς, 2-0.
90’+ Ο Κόκε με ατομική ενέργεια και σουτ, σκοράρει, 3-0.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Βανγκέλι, Ρονάλντο, Παπαδόπουλος, Νέτο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Χαβίτο, Ίβιτς, Φελίπε, Κόκε

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Μίλοραντ Κοσάνοβιτς): Ραντζέλοβιτς, Γκάιγ, Αντζέλκοβιτς, Μπρονοβίτσκι, Μπάστα, Μίλίγιας, Κόρομαν, Τούτοριτς, Μολίνα, Καστίγιο, Λούκας

Δηλώσεις

Ντούσαν Μπάγεβιτς : “Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Δεν ήθελα να έχουμε άγχος, αλλά είχαμε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου το παιχνίδι ήταν κακό. Και οι δύο ομάδες μπορούν να παίξουν καλύτερα. Ειδικά ο Ερυθρός Αστέρας. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι και πιο αποφασισμένοι. Μετά το γκολ παίξαμε πιο ελεύθερα. Μας βοήθησε και το γεγονός ότι ο αντίπαλος βγήκε στην επίθεση και βρήκαμε ελεύθερους χώρους. Μας περιμένει ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για το πρωτάθλημα. Για το παιχνίδι με τη Μπόλτον θα ασχοληθούμε όταν φτάσει εκείνη η μέρα”.

Μίλοραντ Κοσάνοβιτς: “Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη. Την άξιζε. Παίξαμε σωστά μέχρι το πρώτο γκολ. Από εκεί και πέρα υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν ο Άρης. Ήξερε πώς να κρατήσει το σκορ και πώς να εκμεταλλευτεί την απειθαρχία που εμφανίσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο”.

Στο 91΄λεπτό…

Αυτό που πρέπει να μείνει είναι η μεγάλη νίκη του Άρη επί της ομάδας του Ερυθρού Αστέρα και όχι ό,τι συνέβη δυστυχώς πριν τον αγώνα έξω από το γήπεδο.
Χθες στο Κλεάνθης Βικελίδης ήταν η πρώτη δοκιμασία του Άρη σε ομίλους του κυπέλλου UEFA και από την αρχή φαινόταν δύσκολη η επιτυχία της. Υπομονή και επιμονή είχαν οι παίκτες και μαζί με τη βοήθεια του κόσμου στο τέλος όλοι ήταν χαρούμενοι.
Εκτός από τη νίκη με 3-0 χθες αναδείχθηκε και ένα νέο ταλέντο, ο Θανάσης Παπάζογλου που με δύο δικά του τέρματα στο 76′ και στο 90′ ο Άρης σφράγισε τη νίκη.
Στο πρώτο μέρος ο Άρης ήταν αγνώριστος στο γήπεδο. Αγχωμένος, πιεσμένος υπερβολικά αλλά και καλά κλεισμένος από τους αντιπάλους.
Δεν είναι η πρώτη φορά που η ομάδα του Άρη εμφανίζει δυσλειτουργία επιθετικά μετά από “βραχυκύκλωμα” στο κέντρο που φέρνει κακή κυκλοφορία.
Πρωταγωνιστής ο Θανάσης Παπάζογλου. Ο στράικερ που φιλοδοξεί να φτιάξει ο Άρης (Δημητριάδης, Λαμπριάκος, Χαριστέας οι προηγούμενοι) αλλά και να τον εκμεταλλευτεί.
Το Χαριλάου είναι ένα γήπεδο που όποτε γεμίζει είναι οδηγός προς τη νίκη. Και χθες το γήπεδο ήταν γεμάτο και ο κόσμος καταχάρηκε μια μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη,από εκείνες που δίνουν κύρος και αίγλη στο σύλλογό μας.
Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι του Άρη ήταν εντυπωσιακή. Εντυπωσιακή ήταν και η ρίψη βεγγαλικών στον ουρανό του Χαριλάου,κάτι που είχε οργανώσει η διοίκηση έξω από τη θύρα 2,λίγο πριν την έναρξη του αγώνα αλλά και κατά το τέλος του.
Αποθεωτικές στιγμές έζησε ο Σέρχιο Κόκε μετά το τέλος του αγώνα στο “Aris sports cafe”.
Ο Ισπανός επιθετικός πήγε εκεί για να συναντήσει τον πατέρα του και τη μνηστή του και έγινε αντικείμενο λατρείας από τους φίλους των κίτρινων που βρίσκονταν ήδη εκεί, οι οποίοι έσπευσαν να τον αγκαλιάσουν και να τον συγχαρούν για τη μεγάλη νίκη.
Ο αγαπημένος των οπαδών του Άρη, κάθισε για αρκετή ώρα μαζί τους και συζήτησε φανερά ευδιάθετος.
Νωρίτερα την αποθέωση γνώρισε και ο πατέρας του, ο οποίος από τη χαρά του για την επικράτηση της ομάδας μέχρι που χόρεψε! Παρακολούθησε από την τηλεόραση τα τρία γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα και δεν έκρυβε την ευτυχία του για την επιτυχία του γιου του.
Παρών στο γήπεδο ο Αλέξανδρος Νικολαΐδς ο αργυρός Ολυμπιονίκης των Αγώνων της Αθήνας στο ταε κβο ντο.
Έκδηλη ήταν η αγωνία του Μάρκο Αουρέλιο κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ο Βραζιλιάνος, που δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού, προέβλεψε στο ημίχρονο ότι ο Άρης θα κέρδιζε και τελικά δικαιώθηκε. Σε αυτούς που του έλεγαν ότι η απουσία του είναι κάτι παραπάνω από αισθητή, τους απαντούσε ότι… “Μια χαρά τα πάει ο Κρίστι Βανγκέλι. Καλύτερος από μένα είναι”.
Ραντεβού στο Μπόλτον έδιναν πολλοί φίλαθλοι του Άρη αποχωρώντας από το γήπεδο. Το εντυπωσιακό φινάλε με το ευρύ 3-0 έκανε πολλούς… αναποφάσιστους και διστακτικούς να πάρουν την απόφαση να ταξιδέψουν μέχρι την Αγγλία για την επόμενη ευρωπαϊκή αναμέτρηση στους ομίλους.

Τα επεισόδια των Σέρβων

Τεταμένη ήταν η ατμόσφαιρα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, εξαιτίας των γεγονότων που προηγήθηκαν στην πόλη. Αρκετοί Σέρβοι οπαδοί που ξεκίνησαν από το Βελιγράδι δεν πέρασαν τα σύνορα των Ευζώνων, καθώς διαπιστώθηκε ότι δεν είχαν εισιτήρια.

Οι υπόλοιποι έφτασαν στο γήπεδο λίγα λεπτά πριν από τη σέντρα, αλλά εισήλθαν στη θύρα 4 μετά από περίπου ένα εικοσάλεπτο. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, υπήρχε πρόβλημα στην πόρτα της συγκεκριμένης θύρας, η οποία δεν άνοιγε. Δημιουργήθηκε εκνευρισμός, η αστυνομία έκανε χρήση χημικών για να ελέγξει την κατάσταση και τελικά οι πρώτοι οπαδοί του Ερυθρού Αστέρα έκαναν την εμφάνισή τους στην κερκίδα στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, χωρίς προηγουμένως να ελεγχθούν από τους αστυνομικούς.

Ένας οπαδός των Σέρβων άπλωσε πανό του Ολυμπιακού, προκαλώντας την αντίδραση των φίλων του Άρη, κάποιος ομοϊδεάτης του πέταξε κροτίδα, ενώ δεν έλειψαν και τα κάθε λογής αντικείμενα που εκτοξεύτηκαν από τη θύρα 4.

Κάτι ανάλογο συνέβη και μετά το πρώτο γκολ των κίτρινων, όταν ο χώρος που είχε μείνει κενός για λόγους ασφαλείας γέμισε καπνό από τις κροτίδες που πέταξαν οι Σέρβοι.

Επεισόδια έγιναν και πριν τον αγώνα σε διάφορα σημεία της Θεσσαλονίκης με πρωταγωνιστές Σέρβους οπαδούς.