2010: Επέστρεψε στην ηρεμία με νίκη επί της Κέρκυρας

Ο ΑΡΗΣ, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, επέστρεψε στις νίκες με 2-0 επί της Κέρκυρας στο «Κλεάνθης Βικελίδης».
ΑΡΗΣ-ΚΕΡΚΥΡΑ 2-0

21-11-2010, “Κλεάνθης Βικελίδης”, Θεσσαλονίκη

Οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης χωρίς να φτάσουν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης.Ωστόσο στην παρούσα φάση το ζητούμενο ήταν η νίκη για να αποκτήσει η ομάδα ψυχολογία για την συνέχεια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Στο εξώφυλο ο Τσεζαρέκ με κεφαλιά σκοράρει για την ομάδα μας.

Η ομάδα μας έκανε ένα καλό πρώτο μέρος προηγήθηκε με ένα υπέροχο γκολ του Τσέζαρεκ που προήλθε από ωραία συνεργασία.Στην επανάληψη ο Άρης έπαιξε με τη φωτιά και κίνδυνεψε να καεί με το ακυρωθέν γκολ της Κέρκυρας.Στις καθυστερήσεις το σκορ έγινε 2-0.

Με το καθιερωμένο 4-4-2 ξεκίνησε ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ, έχοντας τους Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια, Μίσελ, Οριόλ, Λαζαρίδη, Βανγκέλι στην άμυνα. Στο κέντρο Τόχα και Ναφτί ξεκίνησαν στα χαφ, Κάλβο και Νέτο στα άκρα και μπροστά ο Κόκε με τον Τσέζαρεκ.

Από την πλευρά του ο Μπάμπης Τεννές επέμεινε στο 4-3-3, με τον Κωνσταντόπουλο να ξεκινάει κάτω από τα δοκάρια και τους Μαϊστόροβιτς, Γκουστάβο, Κοντοδήμο και Βενέτη να βρίσκονται στη άμυνα. Στα χαφ η τριάδα Παρασκευαΐδης, Στολτίδης και Μακρής δεν άλλαξε, ενώ μπροστά βρέθηκαν οι Επστάιν, Τσίγκας και Καλαντζής.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε σε ένα κατάμεστο γήπεδο με τις δυο ομάδες να θέλουν τους τρεις βαθμούς για να ανακάμψουν βαθμολογικά.

Την κυριαρχία σε όλους τους χώρους κατάφεραν να αποκτήσουν από το ξεκίνημα κιόλας οι γηπεδούχοι, παίζοντας στο μισό γήπεδο τους αντιπάλους τους. Μπορεί η πρώτη -και μοναδική- καλή ευκαιρία για την Κέρκυρα να ήρθε μόλις στο 10′ από τον Επστάιν, που βγήκε στην άμυνα του Αρη και σούταρε λίγο άουτ, η συνέχεια όμως ανήκε στους κίτρινους, που δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Λαζαρίδης στο 24′ και ο Τόνι Κάλβο στο 26′ το κατάφερε ο Τσέζαρεκ στο 34′, όταν μετά από σέντρα του Βανγκέλι και κεφαλιά-πάσα του Νέτο, ο Κροάτης επιθετικός μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας στο σκορ για την ομάδα του.

Η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 37′, ο Κόκε όμως που ήταν μόνος μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα με το γυριστό σουτ που επιχείρησε και έτσι το 1-0 παρέμεινε και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος όμως το παιχνίδι ισορρόπησε, αφού οι παίκτες μας κακώς έδειξαν επιφυλακτικότητα και άγχος για το αποτέλεσμα.Η Κέρκυρα του Μπάμπη Τεννέ άρχισε να ανεβάζει στροφές και να πιέζει αρκετά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Η πιο αξιόλογη ευκαιρία ήρθε από τον Στολτίδη στο 52′, που βρέθηκε σε καλή θέση,ο Σηφάκης όμως ήταν εκεί για να διατηρήσει το μηδέν για την ομάδα του.

Παρόλη την πίεση, η τελική προσπάθεια έλειπε από την Κέρκυρα.Το εύθραυστο 1-0 όμως έκανε το παιχνίδι να ισορροπεί σε μια τεντωμένη κλωστή.

Ο Άρης φαινόταν να μην κινδυνεύει,κρατούσε την μπάλα,έχοντας τον έλεγχο,όμως αδυνατούσε να κάνει φάσεις και να σκοράρει για να “τελειώσει” το παιχνίδι.

Κι ενώ άρχισαν να ακούγονται οι πρώτες μουρμούρες η Κέρκυρα έκανε το 1-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Παρασκευαΐδη να σκοράρει από κοντά με κεφαλιά. Ο διαιτητής ωστόσο σφύριξε οφσάιντ,σε μια φάση πολύ δύσκολη,για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι Φαίακες.

Τελικά το γκολ ήρθε από την ομάδα μας στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Ρουίς έδωσε την μπάλα στον Πορτίγιο στην αντεπίθεση και ο τελευταίος πλάσαρε ενώ ήταν τετ-α-τετ με τον Κωνσταντόπουλο γράφοντας το τελικό 2-0.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10′ Κάθετη μπαλιά του Τσίγγα στην πλάτη της άμυνας του Άρη, ο Έπσταϊν τετ-α-τετ με τον Σηφάκη, αλλά ο Γερμανός επιθετικός πλάσαρε άουτ!

30′ Ο Άρης έχει αναπτύξει επιθετική πρωτοβουλία, όμως, οι σέντρες που βγαίνουν πότε από τον Βανγκέλι και πότε από τον Ναφτί, δεν είναι καλές και έτσι οι τελικές προσπάθειες δεν βρίσκουν στόχο.

34′ Σέντρα του Βανγκέλι από δεξιά, ο Νέτο πήρε την «σκαστή» κεφαλιά στο δεξί δοκάρι του Μάχο και ο επερχόμενος Τσέζαρεκ με νέα καρφωτή κεφαλιά «έγραψε» το 1-0.

35′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη με τον Πορτίγιο στη θέση του τραυματία Κάλβο

36′ Ο Κανόμπιο βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή της Κέρκυρας, πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

37′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, όταν ο Νέτο μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή της Κέρκυρας, έβγαλε τη σέντρα για τον Κόκε, αυτός έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, αλλά σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

43′ Καλό διαγώνιο σουτ του Τσέζαρεκ από το ύψος της περιοχής της Κέρκυρας, η μπάλα μόλις άουτ.

83′ Μετά από κόντρες, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Φλαβίνιο που λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Άρη, έκανε το σουτ, αλλά ο Σηφάκης μπλόκαρε.

90′ Αντεπίθεση του Άρη με τον Ναφτί να τροφοδοτεί τον Ρουίς, αυτός όμως έκανε άσχημο πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον Κωνσταντόπουλο.

91′ Η Κέρκυρα κέρδισε φάουλ από αριστερά, ο Παρασκευαΐδης πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη, το γκολ ακυρώθηκε από τον βοηθό.Η φάση ήταν δύσκολη καθώς εμπλέκονταν αρκετοί παίκτες Το τηλεοπτικό ριπλέι έδειξε ότι ο σκόρερ καλύπτεται.

94′ Στην κόντρα ο Άρης με τον Πορτίγιο, ο οποίος απέναντι στον Κωνσταντόπουλο έκανε το 2-0.

Ο διαιτητής Αρετόπουλος ήταν σχετικά καλός,με τους Κερκυραίους να διαμαρτύρονται για το ακυρωθέν γκολ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Ναφτί, Κάλβο (35΄ Πορτίγια), Τόχα, Σέζαρεκ (59′ Ρουίζ), Κόκε (75′ Φατι), Μίσελ, Λαζαρίδης, Βαγγέλι.

Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος Βενέτης, Στολτίδης (73′ Γιάντσης), Καλαντζής, Τσίγκας (65′ Φλαβίνιο), Παρασκευαΐδης, Μαϊστόροβιτς, Γκουστάβο, Επστάιν, Κονοδήμος, Μακρής (85′ Δεινοπαπας).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Έκτορ Ραούλ Κούπερ: «Υπήρχε πάθος από τους παίκτες μου και είμαι ευχαριστημένος για αυτό. Η αλήθεια είναι ότι δεν παίξαμε και το καλύτερο ποδόσφαιρο. Πρέπει να δούμε πως μπορούμε να επαναφέρουμε σε υψηλό επίπεδο την απόδοση μας. Δεν μου αρέσει όπως αντιδράσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αγωνιστήκαμε αρκετά πίσω για να κρατήσουμε το σκορ. Έχει μεγάλη σημασία η νίκη γιατί κατακτήσαμε τους τρεις βαθμούς, κάτι που θα μας μειώσει την πίεση και θα μας επιτρέψει να δουλέψουμε καλύτερα».

Ντάνιελ Τσέζαρεκ: «Είχαμε ανάγκη τους τρεις βαθμούς. Ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο σε σχέση με το δεύτερο. Είμαι χαρούμενος που πέτυχα γκολ και βοήθησα ώστε η ομάδα να κατακτήσει τη νίκη. Προέρχομαι από τραυματισμό και το γκολ που σημειώσα θα με βοηθήσει ψυχολογικά στη συνέχεια».

Μπάμπης Τεννές: «Από αυτά που μου έχουν πει πιστεύω ότι έγινε αλλοίωση αποτελέσματος. Το γκολ είναι καθαρό και θα πρέπει κάποια στιγμή να υπάρχει σεβασμός και στην προσπάθεια των μικρομεσαίων ομάδων. Δεν θα πρέπει οι μεγάλες ομάδες , όπως είναι και ο Άρης, να παίρνουνε σφυρίγματα που μπορεί να αλλοιώσουνε ένα αποτέλεσμα. Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε εκτός χρόνου. Το αποτέλεσμα είναι ότι μία προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της Κέρκυρας δεν έτυχε το σεβασμό που θα έπρεπε. Για αυτό και έδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες μου στα αποδυτήρια παρότι φεύγουμε απογοητευμένοι».

Στο 91 λεπτό…

Ο Άρης για το ματς αυτό είχε πολλές απουσίες εξαιτίας τραυματισμών ή τιμωριών.Εκτός αποστολής έμειναν οι: Πρίττας, Χαβίτο, Χουάνμα, Τσεζνάουσκις, Ρονάλντο, Παπαζαχαρίας, Αραβίδης,
Τέσσερα παιχνίδια έχουν οι δυο ομάδες στην μεγάλη κατηγορία. ο Άρης έχει μια νίκη, ενώ τα άλλα τρία έληξαν ισόπαλα.
Στο ημίχρονο φίλοι της Κέρκυρας άφησαν στεφάνι στο μνημείο που υπάρχει μπροστά στη Θύρα 3 για τους αδικοχαμένους φιλάθλους του Άρεως που έχουν χάσει τη ζωή τους κατά καιρούς.
Ο Άρης έχει την χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα, μαζί με τον Πανιώνιο, με έξι γκολ. Αυτό ήταν το έβδομο τέρμα.
Γεμάτο το γήπεδο,ο κόσμος είναι πάντα κοντά στην ομάδα,αρκεί και οι παίκτες να ανταποκριθούν και να αρχίσουν να αποδίδουν αυτά που αποδεδειγμένα μπορούν να πετύχουν.