ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

Ο κύριος 12km και οι δηλώσεις του!

Ο Λούκας Σάσα έτρεξε 12 χιλιόμετρα στο γήπεδο, στη νίκη του Άρη επί του ΟΦΗ στην Κρήτη, ένα σημαντικό επίτευγμα που σπάνια συναντάμε στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Μετά το παιχνίδι μίλησε στην κάμερα:

"Είναι πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για μας. Πριν από κάθε παιχνίδι λέμε ότι δεν πρέπει να δεχθούμε γκολ, γιατί με την ποιότητα που έχουμε στην επίθεση, είναι σίγουρο ότι θα βρούμε γκολ. Δεν δεχόμαστε γκολ γιατί όλοι βοηθούν στην άμυνα. Από τον Μάνο ή τον Λόπεθ που είναι στην κορυφή της επίθεσης, τον κάθε παίκτη. Μάλιστα, από παιχνίδι σε παιχνίδι παρουσιάζουμε και βελτίωση στον συγκεκριμένο τομέα. Η ομάδα είναι συμπαγής και νομίζω ότι θα είμαστε ακόμη καλύτεροι στο μέλλον.

Ξέραμε ότι το παιχνίδι είναι πάντα δύσκολο στην έδρα του ΟΦΗ. Ξέραμε ότι έπρεπε να παλέψουμε πολύ κι αυτό κάναμε. Μας βοήθησε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου ούτως ώστε να διαχειριστούμε τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι σημαντικό να κερδίζεις μια ομάδα σαν τον ΟΦΗ. Έπαιξε σημαντικό ρόλο ότι σκοράραμε πρώτοι, αλλά ήταν κλειδί για τη νίκη το δεύτερο γκολ γιατί έγινε σ’ ένα διάστημα κατά το οποίο ο ΟΦΗ ήθελε να ισοφαρίσει, μας πίεσε αρκετά κι εκεί αποκτήσαμε σημαντικό προβάδισμα.

Θέλω απλά να συνεχίσουμε να κερδίζουμε, να ενισχύουμε την καλή ατμόσφαιρα στην ομάδα και στα αποδυτήρια. Δεν θα αλλάξουμε λογική, θα συνεχίσουμε να βλέπουμε τον κάθε αγώνα ξεχωριστά».